اخبار

گردشگری پزشکی چیست؟
گردشگری پزشکی چیست؟

گردشگری پزشکی چیست؟

۵ آذر ۱۳۹۴

 

نگرشی نو به گردشگری

کشورهای توسعه یافته و یا در حال توسعه به طور مداوم بسترهایی را برای افزایش درآمدهای ملی خود ایجاد می کنند. بسترهایی که بتواند علاوه بر ارتقای آن کشورها در حوزه بین الملل ، ارز آوری خوبی هم برای آن داشته باشد. چند سالی است که بحث گردشگری پزشکی در کشور ما تبدیل به موضوع مهمی شده اما هنوز کشور ما در این زمینه گام های جدی برنداشته است. اما قبل از هر کاری باید دید گردشگری پزشکی چیست و چه کشورهایی در آن پیشتاز هستند؟ گردشگری پزشکی یا توریسم پزشکی شاخه ای از گردشگری سلامت است که در آن شخص از کشوری پیشرفته به سایر نقاط دنیا سفر می کند تا از خدمات پزشکی کشور مقصد در مراکز درمانی بهره مند شود. در اغلب موارد ، هدف از توریسم پزشکی بهره مندی از قیمت پایین خدمات پزشکی یا دریافت سریع تر خدمات در سایر نقاط دنیاست. 

توریسم پزشکی با سفرهای معمولی پزشکی متفاوت است. در سفرهای معمول ، شخص از کشوری کمتر توسعه یافته برای دریافت خدمات پزشکی به کشورهای پیشرفته می رود و دلیل آن نبود خدمات مشابه در کشورش است. در حالی که در توریسم پزشکی خدمات مشابه ارائه می شود ولی توریست کشور دیگر را ترجیح می دهد. خدمات ارائه شده در توریسم پزشکی متفاوت و بستگی به انتخاب گردشگر دارد . از خدمات ساده دندان پزشکی تا عمل جراحی های پیشرفته همچون تعویض زانو ، جراحی قلب و یا جراحی های زیبایی قابل ارائه بوده و محدودیتی نیست.

تاریخچه

تاریخچه توریسم پزشکی به هزاران سال قبل از و به یونان قدیم برمی گردد ، زمانی که زائران از نقاط گوناگون با گذر از دریای مدیترانه خود را به منطقه ای در خلیج سرونیک به نام اپیدوریا می رساندند. باورها بر این بود که مهراب خدای شفابخش یونانی ها ، اسقلپیوس ، در آنجا قرار دارد . بیماران با روزه گرفتن و نیایش به دنبال شفای بیماری های خود بودند . در حال حاضر اپیدوریا قدیمی ترین خاستگاه گردشگری پزشکی  در جهان شناخته می شود.

توریسم پزشکی به چه معناست؟

طبق تعریف سازمان جهانی گردشگری ، توریسم پزشکی یعنی سفر به منظور درمان بیماری های جسمی یا انجام نوعی از عمل های جراحی زیر نظر پزشکان در بیمارستان ها یا مراکز درمانی . گردشگری پزشکی از زیر شاخه های گردشگری سلامت است. این نوع سفر از اوایل 1990 به دلایل مختلفی همچون جهانی شدن و آزاد سازی تجارت ، تغییرهای نرخ ارز در اقتصاد ، در نتیجه محبوبیت کشورهای آسیایی رایج شد. قیمت یکی از اصلی ترین فاکتورهای موفقیت توریسم پزشکی است . برای نمونه ، بیشترین دلایل سفرهای پزشکی آمریکایی ها به دلیل قیمت های ارزان در سایر کشورهاست.

روش انجام

شخص به یکی از آژانس ها ( ویا شرکت های ) ارائه دهنده توریسم پزشکی مراجعه می کند . در اینجا به اطلاعاتی همچون منشا بیماری ، نظر پزشک متخصص ، پرونده سوابق پزشکی – درمانی و داروهای مصرفی نیاز است. سپس کارشناسان پیشنهادهای خود را در مورد انتخاب کشور ، بیمارستان ، پزشک و هزینه ها ارائه می کنند و بیمار می تواند طبق نظر خود موارد دلخواه را انتخاب کند . در نهایت بیمار به همراه نامه تاییدیه در مورد وضعیت بیماری ، به سفارت کشور مورد نظر برای دریافت ویزا مراجعه و پس از سفر تحت درمان قرار می گیرد.

خطرپذیری

توریسم پزشکی شامل یک سری ریسک و خطرپذیری هاست که معمولا بیماران در کشور خود با این چنین خطراتی کمتر روبرو می شوند. کشورهایی همچون هند ، آفریقای جنوبی و یا تایوان دارای مبتلایان زیادی به بیماری های همه گیری مثل هپاتیت ، مالاریا ، حصبه و یا انواع آنفولانزاها هستند . با وجود رعایت استانداردها توسط پزشکان ، بودن در چنین محیط هایی امکان آلوده شدن به این بیماری ها را افزایش می دهد. تشخیص کیفیت کار پزشک نیز ، خود نوعی مشکل است. پزشک ممکن است دارای دانش کافی نبوده و در صورت بروز هر مشکلی ، پیگیری قانونی در یک کشور غریبه به سادگی میسر نخواهد شد. توریست ها لازم است تمامی جوانب را در نظر داشته باشند . اگر بنا به دلایلی وضعیت بیمار در حین معالجه وخیم تر شد و به تشخیص دکتر نیاز به مراحل طولانی تری پیدا کند ، هزینه ها ممکن است چندین برابر آنچه که تصور می شود شود.

همراه داشتن شخصی از خانواده یا دوستان نیز مهم است . اگه به هر دلیلی نیاز به انجام کاری پیش آید ، در صورت داشتن همراه سختی کمتر متوجه بیمار خواهد بود.البته داشتن یک همراه به معنی هزینه های 2 برابر در پرواز ، هتل و ... است. کیفیت خدمات بعد از عمل های جراحی در کشورهای مختلف متفاوت است که ممکن است با انتظارات افراد همخوانی نداشته باشد . همینطور در صورتی که بیمار بعد از عمل جراحی قصد بازگشت به کشورش را داشته باشد ، امکان تشدید عوارض بعد از عمل در سفرهای طولانی هوایی و جا به جایی های مکرر وجود دارد.طبق تحقیقاتی که در نروژ انجام شد ، بدترین قسمت توریسم پزشکی ، رایج شدن خرید و فروش غیرقانونیارگان های بدن است ، که این مورد در کشورهای پرجمعیت همچون هند و چین بسیار رایج است و مشکلات خاص خود را دارد.

مهم ترین مقصدهای گردشگری پزشکی

به دلیل ارزآوری و درآمدهای بسیار بالایی که توریسم پزشکی دارد ، بسیاری از دولت ها با قدرت بالایی در حال تقویت این صنعت در کشورهای پیشرو در عرصه توریسم پزشکی به شرح زیرند:

برزیل : برزیل یکی از قدیمی ترین کشورها در توریسم پزشکی است که البته بیشتر شهرت خود را مدیون مدیون جراحی های زیبایی است ؛ اما جراحی های غیرزیبایی در برزیل به تازگی شروع به فعالیت کرده و پیشینه زیادی ندارند . اولین بیمارستان مورد تایید استانداردهای JCI در خارج از آمریکا ، بیمارستانی در برزیل بود که موفق به دریافت گواهینامه این کمیسیون شد.

هند : هند از کشورهای مهم آسیایی در عرصه توریسم پزشکی است که 22 بیمارستان آن موفق به دریافت گواهینامه JIC شده اند. توریسم پزشکی هند بسیار در جهان شهرتدارد ، عمده دلیل جذب شدن توریست ها به هند ، ارزان بودن خدمات به نسبت سایر کشورهاست. همچنین هند طرح ویزای  M را به اجرا درآورده است ، ویزایی که در سفارتخانه های هند در دیگر کشورها به افرادی داده می شود که جهت دریافت خدمات پزشکی قصد سفر به هند را دارند.

مکزیک : مکزیک مقصد بسیار جذابی برای توریست های پزشکی ، مخصوص آمریکایی هاست. آمریکایی های ساکن ایالت های جنوبی هم مرز با مکزیک همچون نیومکزیکو یا تگزاس تقریبا به شکل روتین وار به مکزیک رفته و خدمات پزشکی ارزان آنجا را تجربه می کنند . به عنوان نمونه خدمات دندان پزشکی متخصصان در مکزیک یک چهارم تا یک پنجم همان خدمات در آمریکاست. بحث مکزیک به قدری برای آمریکایی ها جذاب است که مسئولان ایلت تگزاس درخ9واست صدور اجازه فعالیت برای افراد در حوزه سلامت در دو طرف مرز را دارند در حالی که پزشکان آمریکایی به شدت با این طرح مخالفند و اعتقاد دارند که تواغن رقابت با قیمت های پایین مکزیک برای آن ها وجود ندارد.

پاناما : جاذبه های دیدنی ، دو زبانه بودن پزشکان ، داشتن مدارک و استانداردهای بین المللی ، استفاده از واحد پول دلار آمریکا و عدم نیاز توریست ها به تبدیل کردن پول ، دست به دست هم داده اند تا پاناما یکی از کشورهای پیشرو در صنعت توریسم پزشکی در عرصه بین الملل شود.

سنگاپور : این کشور دارای چندین بیمارستان مورد تایید JCI است. استانداردهای بهداشتی در سنگاپور بسیار بالاست ؛ طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی که در سال 2000 منتشر شد ، سنگاپور ششمین کشور کشور از نظر داشتن بهترین سیستم بهداشتی – درمانی در جهان و اولین کشور در آسیاست. عمده بیمارانی که به سنگاپور مراجعه می کنند از کشورهای همسایه همچون مالزی ، اندونزی و کشورهای جنوب آسیایی هستند.

تایوان : دولت تایوان به شکل رسمی اعلام کرد که قصد دارد کشورش را به مرکز توریسم پزشکی تبدیل کند و در این راه در سال 2007 وزارت بهداشت تایوان طرحی را به اجرا درآورد تا سطح تمامی خدمات پزشکی در این کشور بالا رود. در ادامه ، برنامه ای برای همکاری گسترده دولت تایوان با مراکز آکادمیک جهت معرفی تایوان به عنوان یک برند توریسم پزشکی در جهان ارائه آمارهای دقیق به دولت هستند . براساس این آمارها ، فقط بین ماه های ژانویه تا آگوست 2012 ، بیش از 60 هزار توریست برای درمان به بیمارستان های تایوان مراجعه کرده اند.

کاستاریکا : در طول سال های گذشته کاستاریکا تلاش بسیاری برای رشد در گردشگری پزشکی انجام داد و از سال 2007 ا پیشگامان این صنعت محسوب می شود . در حال حاضر کاستاریکا دارای 3 بیمارستان مورد تایید JCI است که هر 3 در شهر سن خوزه هستند.

 

برچسب ها
توریسم پزشکی گردشگری گردشگری پزشکی
به این مطلب امتیاز دهید:
امتیاز کاربران 0.0 ( نفر)

ارسال نظر

شرکت خدمات گردشگری یاسمین پارسه

بلوار میرداماد, میدان مادر (محسنی), خیابان وزیری پور, کوچه کاووسی, پلاک ۶۲ واحد۳

۰۲۱-۲۲۲۶۱۰۰۲

۰۲۱-۲۲۲۷۲۱۹۹

info@iranjasminco.com