اخبار

ثبت جهانی شوش و میمند
ثبت جهانی شوش و میمند

ثبت جهانی شوش و میمند

۲۴ شهریور ۱۳۹۴

محوطه باستانی شوش و منظر فرهنگی میمند شنبه 13 تیر ماه در سی و نهمین نشست کمیته میراث جهانی در آلمان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید . محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی در توضیح روند جهانی ثبت این آثار گفته است که نمایندگیان تمامی کشورها ، شوش را دارای ارزشهای جهانی دانستند و از ثبت این محوطه باستانی بی نظیرحمایت کردند. آن ها پرونده شوش را پرونده ای حرفه ای و کاملا دقیق ارزیابی کردند و از همکاری جمهوری اسلامی ایران با ایکوموس و یونسکو ابراز رضایت کردند.

طالبیان ادامه داد : نمایندگان کشور های کلمبیا ، آلمان،  قطر هند ، کرواسی، ترکیه ، پرو، فیلیپین ، فنلاند، الجزایر وچند کشور دیگر در حمایت از ثبت جهانی این اثر تاریخی صحبت کردند.

معاون سازمان میراث فرهنگی تصریح کرد ، موضوع بعدی مشارکت یونسکو در بحث نحوه حفاظت از سایت جهانی شوش بود و نکته آخر اینکه شوش به عنوان یک سایت جهانی مرکزی می تواند از این پس با سایر مراکز و سایت های جهانی در تماس باشد..

 

محوطه باستانی شوش جزء مهمترین محوطه های تاریخی جهان است که نزدیک به یکصد سال مطالعات باستان شناسی در آن جریان داشته است . اما با این حال بخش های بسیاری از این محوطه هنوز مورد بررسی و کاوش قرار نگرفته است. محوطه باستانی شوش به دلیل اهمیت بسیار زیادی که در تاریخ و تمدن بشری دارد در این اجلاس مورد توجه اعضا و نمایندگان کشور های مختلف قرار گرفت و به ثبت رسید . 

طالبیان یاد آور شد : با توجه به این که محوطه باستانی همچون شوش علاوه بر دارا بودن ارزشهای جهانی باید از نظرمدیریتی و حفاظتی در سطح استاندارد های جهانی باشد و به همین دلیل از دو سال پیش سازمان میراث فرهنگی و گردشگری عزم خود را برای سازماندهی حفاظت و معرفی محوطه شوش جزم کرد تا این اثر تاریخی در جریان ثبت با مانعی مواجه نشود .

در ادامه این جلسه منظر فرهنگی میمند نیز به عنوان اثری که میراث ملموس و ناملموس را در کنار یکدیگر دارد در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید. اعضای حاضر دراین نشست پرونده منظرفرهنگی میمند را بسیار قابل توجه و ستودنی دانستند .

روستای میمند، تور کرمان

به گزارش طالبیان ، منظر فرهنگی بودن میمند برای مسئولین برگزاری جای سوال بود و به همین دلیل این پرونده دوسال پیش به طور کامل رد شد و امسال با تلاش مسئولین میراث فرهنگی مطرح و به ثبت جهانی رسید.

روستای میمند ، تور کرمان، میمند کرمان

روستای میمند شهربابک، تور کرمان

به این مطلب امتیاز دهید:
امتیاز کاربران 0.0 ( نفر)

ارسال نظر

شرکت خدمات گردشگری یاسمین پارسه

بلوار میرداماد, میدان مادر (محسنی), خیابان وزیری پور, کوچه کاووسی, پلاک ۶۲ واحد۳

۰۲۱-۲۲۲۶۱۰۰۲

۰۲۱-۲۲۲۷۲۱۹۹

info@iranjasminco.com