دوربان

دوربان
جاذبه ها
پارک ها و مناطق طبیعی دوربان
سواحل دوربان
مناسبت ها و رویدادهای دوربان

 

جغرافیای طبیعی

دوربان ، سومین شهر بزرگ آفریقای جنوبی و بزرگترین شهر استان کوازولاناتال است . بندر دوربان در شرق کشور و در سواحل اقیانوس هند قرار دارد و پرترددترین بندر آفریقای جنوبی است و یکی از اصلی ترین مرکز گردشگری کشور است . مساحت شهر حدود 226 کیلومتر مربع بوده و به طور نسبی ، گسترده تر از دیگر شهرهای آفریقای جنوبی است . از نظر جغرافیایی ، به استثنای نواحی مجاور ناحیه مرکزی و فضای اندکی از دشت ها ، دیگر مناطق شهر مملو از تپه بوده و دره های تنگ و عمیق بسیاری در آن شکل گرفته اند . 

آب و هوا 

دوربان ، ناحیه ای با آب و هوای معتدل ، همراه با تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های نسبتا سرد و خشک است . برخی از حومه های غربی شهر ، به دلیل وجود ارتفاعات ، در فصل زمستان کمی سرد می شوند . آب و هوا و سواحل مناسب ، از عوامل مهم جذب گردشگران به دوربان است.

جمعیت

طبق آمار ارائه شده در سال 2011 ، جمعیت شهر دوربان 595/061 نفر است.51/1 درصد از جمعیت این شهر ، سیاه پوست ، 8/5 درصد رنگین پوست ،15/3 درصد سفید پوست و 24 درصد هندی یا آسیایی و حدود یک درصد سایرین هستند. این شهر از جمعیت نسبتا جوانی برخوردار است ؛ به طوری که 38 درصد از جمعیت آن کمتر از 19 سال هستند . دوربان با مناطق اطراف آن ، بیش از سه میلیون نفر جمعیت دارد ؛ بنابراین می توان گفت : این شهر ، پرجمغیت ترین شهر ساحل شرقی کشور است . 

اقتصاد

شهر دوربان ، اقتصادی گسترده و متنوع با قدرت تولیدی نیرومند دارد و از بخش هایی مانند حمل و نقل ، صنعت گردشگری ، بخش مالی ، بانکداری و بخش های دولتی برخوردار است. این شهر به دلیل موقعیت ساحلی و بندر بزرگ آن ، استعداد و ظرفیت بیشتری نسبت به دیگر شهرهای آفریقای جنوبی در زمینه صنایع وابسته به صادرات دارد. آب و هوای معتدل ، دریایی گرم و آرام و تنوع فرهنگی ، محیطی مناسب برای گردشگری در این منطقه فراهم کرده است. 

حمل و نقل

در زمینه حمل و نقل عمومی ، شهر دوربان نقش مهمی را در آفریقای جنوبی ایفا می کند. فرودگاه بین المللی دوربان ، در گذشته با نام فرودگاه لوئیس بوتا مشهور بود . طی سال های 1951 تا 2010 ، فرودگاه اصلی شهر بود ، ولی هم اکنون برای پروازهای تجاری فعال نیست و فقط در طول مسابقات فوتبال جام جهانی 2010 از آن استفاده شد. به جای آن فرودگاه بین المللی پادشاه شاکا در لامرسی در چهل کیلومتری شمال دوربان احداث و راه اندازی شد . این فرودگاه در سال 2010 افتتاح شد و خدمات خود را در هر دو بخش داخلی و بین المللی ارائه می دهد و جایگزین تمامی پروازهای فرودگاه بین المللی دوربان شد . 

ایستگاه مرکزی قطار در مرکز شهر دوربان است و خطوط ریلی این شهر هر روزه مسافران بسیاری را به مناطق مختلف شهر دوربان و شهرهای اطراف آن منتقل می کند. همچنین راه آهن سریع السیر ، ژوهانسبورگ را به دوربان متصل می کند.

اتوبوس ها نیز با برنامه ای منظم کار حمل و نقل مسافران را برعهده دارند. در سال 2010، به دلیل برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی، تلاش های بسیاری برای ارتقای این سیستم انجام شد. تاکسی و کالسکه از دیگر وسایل حمل و نقل عمومی دوربان است که گردشگران بسیاری را برای گشت و گذار در سراسر خطوط ساحلی جا به جا می کند.

در زمینه حمل و نقل دریایی ، شهر دوربان بزرگترین بندر انتقال کالاهای دریایی در آفریقای جنوبی است. بندر دوربان در سال 1840 افتتاح شد و هم اکنون فعال ترین بندر آفریقای جنوبی و سومین بندر پرتردد کانتینری در نیم کره جنوبی به شمار می رود. این بندر ، کالاهای شهرهای مختلف کشور ، مانند ژوهانسبورگ و پرتوریا را تامین می کند. کالاها با کامیون یا از طریق راه آهن منتقل می شوند.

خرید

شهر دوربان بازارهای متنوع ، مراکز بزرگ خرید ، فروشگاه های مستقل و فروشندگان خیابانی بسیاری دارد که بیشتر آن ها از ساعت 9 صبح تا 6 بعد از ظهر و برخی نیز تا پاسی از شب فعالند.

 

شهرها
لیمپوپو
لیمپوپو
ژوهانسبورگ
ژوهانسبورگ
کیپ تاون
کیپ تاون
پرتوریا
پرتوریا
دوربان
دوربان
پورت الیزابت
پورت الیزابت
امتیاز کاربران 0.0 (0 نفر)
برچسب ها
تور تور آفریقای جنوبی سفر به آفریقای جنوبی دوربان تور دوربان جاذبه های گردشگری دوربان راهنمای سفر به آفریقای جنوبی اطلاعات گردشگری آفریقای جنوبی آفریقای جنوبی

ارسال نظر

شرکت خدمات گردشگری یاسمین پارسه

بلوار میرداماد, میدان مادر (محسنی), خیابان وزیری پور, کوچه کاووسی, پلاک ۶۲ واحد۳

۰۲۱-۲۲۲۶۱۰۰۲

۰۲۱-۲۲۲۷۲۱۹۹

info@iranjasminco.com