مکزیکوسیتی

مکزیکوسیتی

مکزیکوسیتی پایتخت کشور مکزیک است و از نظر جمعیت بزرگترین شهر در آمریکای شمالی به حساب می آید.

تقسیم بندی :

مکزیکوسیتی به 16 بخش تقسیم می شود که هریک از آنها به نوبه خود به تعدادی محله تقسیم می شوند که تعداد آنها در کل بالغ بر 1700 محله می شود.

Centro Historico  : مرکز تاریخی شهر است که شامل منطقه اطراف میدان قانون اساسی و زوکالو می شود . بسیاری از نشانه های شهری تاریخی در این منطقه یافت می شود.

center Historico

چاپولتپک :یکی از بزرگترین پارک های شهری در جهان است . در این پارک باغ وحش اصلی شهر ، تعدادی موزه و یک قلعه را در خود جای داده است . این منطقه و محله اطراف آن یکی از ثروتمندترین مناطق شهر است .

Polanco :یکی از ثروتمندترین مناطق مسکونی شهر است که گران ترین فروشگاه های پوشاک را در خود جای داده و در آن تعداد زیادی رستوران شیک وکلوپ شبانه به چشم می خورد.

Zona Ress : همچنین بنام Reforma  District  شناخته می شود و یکی بخش های تجاری تفریحی در مکزیکوسیتی به شمار می رود.همچنین به مرکز تجمع همجنسگرایان معروف است . این منطقه با نام سئول کوچک نیز شناخته می شود چرا که بیشترین جمعیت مهاجران کره ای در آن ساکنند.

Coyoacan : یک شهرک استعماری که با بزرگ شدن شهر مادر به درون آن بلعیده شده – مرکز تبادل فرهنگی به شمار می رود و پر است از هنر ، فرهنگ و موزه

Condesa and Roma : به تازگی و بعد از سال ها فراموشی ، باز زنده سازی شده و پر است از رستوران ، بار و کلوپ و مغازه

San Angel : ناحیه ای است که با خیابان ها ی سنگ فرش سازمان یافته و به نوعی مرکز فروشگاه های منسوجات هنری نیز هست . تعداد قابل توجهی رستوران و بوتیک های مد بالا در آن به چشم می خورد.

Xochimilco :همچنین با عنوان ونیز مکزیک شناخته می شود و دلیل آن وجود شبکه ای از کانال های زهکشی تمدن آز تک هاست که از زمان باستان به جای مانده ، زوچیمیلکو سنن باستانی خود را حفظ کرده هرچند همجواری آن با مناطق مدرن شهری ، آن را تحت تاثیر قرار داده .

Santa Fe : یکی از بخش های مدرن مکزیکوسیتی می باشد که در قسمت غربی شهر واقع شده و پر است از آسمان خراش و فروشگاه های بزرگ 

Del Valle : یک منطقه مسکونی متوسط با مراکز خرید که در قسمت جنوبی شهر واقع شده است.

Juarcz :این منطقه از هنگام پیدایش آن مکانی با شهرت جهانی بوده و به نوعی پایگاه فرهنگی نیز به شمار می آمده اما در دهه 80 به دلایل مختلف از جمله زلزله از بین رفته اما به تازگی بسیاری برای بازگرداندن شهرت از دست رفته آن پیدا شده .

Tlapan and Pedregal :یک قله آتشفشانی و یک پارک ملی را در برگرفته که یکی از بزرگترین کوههای اطراف مکزیکوسیتی به شمار می آید.

Laovilla de Guadalupe :یک منطقه مسکونی – تجاری در شمال شهر مکزیکوسیتی 

Interlomas : یک منطقه مسکونی – تجاری در غرب مکزیکوسیتی 

تور مکزیک ، نقشه مکزیکو سیتی

مکزیکوسیتی یکی از بزرگترین شهرهای جهان و پرجمعیت ترین شهر آمریکای شمالی است که در حدود 26 میلیون نفر را در خود جای داده ، این شهر به شکل یک بیضی است و در بستر خشک شده دریاچه تکس کوکو واقع گردیده و با کوههای آتشفشانی احاطه شده است . این ابر شهر به صورت فدرالی اداره می شود . این استان در واقع به اندازه استان کلمبیا در آمریکا می باشد.

مکزیکوسیتی مانند نیویورک به 16 قسمت بار منطقه تقسیم شده که هر یک به محله های مختلف تقسیم می شوند .مانند بسیاری از ابرشهرها مکزیکوسیتی نیز دیگر مرکز شهر واقعی ندارد و هریک از مناطق برای خود یک مرکز پیدا مرده اند .

مکزیکوسیتی در ارتفاع 2200 متری از سطح دریا قرار گرفته و ممکن است بعضی از افراد در تنفس خود دچار مشکل شوند.اگر در نزدیکی ساحل زندگی می کنند ممکن است پس از سفر به مکزیکوسیتی تا زمان انطباق فیزیولوژیک با مشکلات تنفسی مواجه شوید.

تاریخچه 

خاستگاه مکزیکوسیتی به سال 1325 میلادی برمی گردد زمانی که پایتخت تمدن آزتک ها بنا نهاده شد و بعدها توسط اسپانیایی ها در سال 1521 فتح شد . مکزیکوسیتی به عنوان پایتخت مستعمراتی اسپانیا اسپانیای بزرگ به شمار می آمد تا در سال 1810 به وسیله استقلال طلبان به پایتخت امپراطوری مکزیک بدل گشت و در سال 1823 به جمهوری تبدیل شد . در سال 1847 توسط ارتش آمریکا و در سال 1876 قدرت را در دست گرفت و ساختمان هایی با سنگ اروپایی را در سراسر شهر گسترش داد تا اینکه در سال 1910 با انقلاب مکزیک سرنگون شد و پس از آن تغییری اساسی در سبک ساختمان ساختمان سازی و معماری مکزیکوسیتی پدید آمد . سرانجام در قرن بیستم بود که شهر رشدی افسار گسیخته یافت و مساحت آن چند برابر شد.

اقتصاد

بیش از یک سوم توان اقتصادی کشورمکزیک در مکزیکوسیتی تمرکز یافته و بزرگی اقتصاد آن بیش از 315 میلیارد دلار و شیکاگو به ارزش 575 میلیارد دلار مقایسه شود و به همین دلیل مکزیکوسیتی بزرگترین اقتصاد را در سراسر آمریکای لاتین داراست .

این شهر پایگاه تالار معاملات بورس مکزیک است و شاخص توسعه انسانی آن بیشترین در کشور مکزیک است.

 آب و هوای مکزیکوسیتی 

آب و هوای مکزیکوسیتی به طور کلی به دو فصل تقسیم می شود :

فصل خشک از نوامبر تا آوریل و فصل بارانی از می تا اکتبر . ماههای بهاری عمدتا گرم هستند در حالی که روزهای تابستان متفاوتند از روزهای آرام گرفته تا بارانی مخصوص عصرها . در طول پاییز و زمستان هوا بسیار سرد می شود اما با آسمان صاف . دما از صفر درجه در روزهای اکتبر ، نوامبر و دسامبر و ژانویه تا 32 درجه در روزهای مارس ، آوریل و می متغیر است .

آلودگی هوا در مکزیکوسیتی

مکزیکوسیتی با کوهها و آتشفشانها احاطه شده و همین امر موجب کیفیت پایین هوای این شهر شده چرا که مانع از جریان هوا در شهر می شوند . در طول شتاب شهر نشینی و گسترش ساخت و ساز شهری در قرن بیستم ، اهمیت کمی به مسائل زیست محیطی وارد شد اما هنگامی که در سال 1987 هزاران پرنده در حاشیه پیاده روهای شهر مرده یافت شدند ، دولت را بر آن داشت تا تدابیر ویژه اتخاذ کنند . کارخانه ها به خارج شهر منتقل شدند و برای ماشین ها برچسب مصرف انرژی معرفی شد. امروزه کیفیت هوا بسیار بهتر است هرچند اکثرا لایه ای مه مانند از آلودگی شهر را گرفته است.

زمین لرزه ها 

زمین لرزه ای فاجعه بار 1/8 ریشتری در سال 1985 که هزاران کشته برجای گذاشت و خاطره ای وحشت بار در اذهان مکزیکی ها بر جای گذاشت . دلیل این امر خطاهایی بود که در گزینش مکان شهر مکزیکوسیتی رخ داده بود . چرا که این شهر بر روی بستر خشک یک دریاچه شکل گرفته و تحت فشار دائمی لایه های تکتونیکی زمین قرار دارد . پس از این فاجعه استانداردهای ساختمان سازی در سراسر شهر اجباری شد و بسیاری از ساختمان های قدیمی مقاوم سازی شدند . چنین شد که پس از آن تاریخ علی رغم زلزله های مکرر تلفاتی گزارش نشده . بنابراین اگر در هنگام زمین لرزه در مکزیکوسیتی بودید آرامش خود را حفظ کنید و به چند توصیه ساده عمل کنید :

اگر در فضای داخلی هستید در چارچوب در پناه ببرید و از اشیایی که امکان افتادن دارند فاصله بگیرید و اگر در فضای خارج هستید به فضای باز و مسطح پناه ببرید.

مردم مکزیکوسیتی 

مردم این شهر به اضافه شهرکهای پیوسته به آن در حدود 20 میلیون نفرند که از این میان حدود 8 میلیون نفر در شهر اصلی زندگی می کنند . شما در این شهر می توانید انتظار روبرویی با افراد متفاوت از لحاظ نژاد ، جنبه سیاسی و فرهنگی داشته باشید . بیشتر مردم Mestizo هستند ( مردمی که نژاد آنها اختلاطی از نژادهای اروپایی و آمریکای لاتین است )

از آنجایی که این شهر بسیار بزرگ است اقلیت های خارجی از جمله کوبایی ، ژاپنی ، آمریکایی ، لبنانی و شیلیایی ها در خود جای داده .

مکزیکوسیتی یکی از لیبرال ترین شهرهای آمریکایی شمالی نیز هست و اولین شهری است که ازدواج همجنسگراها را در آمریکای لاتین قانونی اعلام کرد همچنین سقط جنین نیز در این شهر منع قانونی ندارد.

هزینه ها در مکزیکوسیتی 

علی رغم اینکه مکزیکوسیتی شهر به نسبت گرانی است بسته به سبک زندگی شما و طریقه مسافرتتان شما می توانید طیفی از قیمت های ارزان تا خیلی گران را تقریبا برای همه چیز پیدا کنید . حمل و نقل شهری خیلی ارزان است و مکان های ارزان بسیاری برای غذا خوردن وجود دارند. از طرف دیگر می توانید هتل های مجلل و بااستانداردهای جهانی و رستوران های بسیار شیک را نیز به وفور بیابید . برای کسی که با کوله  پشتی در شهر گشت می زند هزینه حمل و نقل و غذا چیزی در حدود 100 تا 200 پزو ( 10-20 دلار ) است البته اگر از حمل و نقل عمومی و غذای دکه خیابانی استفاده بکند.

آدرس دهی 

شیوه آدرس دهی در مکزیکوسیتی ساده است : نام خیابان ، شماره خانه ، نام محله ، شهر ، کشور و کدپستی . باید توجه داشت که بسیاری با آمدن شماره پلاک بعد از نام خیابان و قبل از نام محله گیج می شوند اما به عادت خواهید نمود.

گردش در مکزیکوسیتی 

مکزیکوسیتی شهر بسیار بزرگی است تا عمدتا کرایه ماشین و رانندگی به وسیله خودتان راهکار خیلی خوبی نسیت . یک راه خوب در رسیدن به مقاصد گردشگریتان این است که ابتدا محله ای که مقصدتان در آن واقع شده را شناسایی کنید و سپس با حمل و نقل عمومی به آن برسید .

برای استفاده از حمل و نقل عمومی در مکزیکوسیتی انتخابهای گوناگونی دارید . مترو یک راه مطمئن و خوب است که نقاط مختلف شهر را دسترسی می دهد . سیستم حمل و نقل اتوبوسی RTP  وجود دارد که با کارتهای الکترونیکی کار می کند  ، البته اتوبوسهای شرکت ی خصوصی هم هستند که درجه اطمینان کمتری دارند . البته هزاران تاکسی هم وجود دارند که بسیاری از آنها فلوکس واگن های قدیمی هستند که با رنگ سبز علامت گذاری شده اند و Verditol  نامیده می شوند و دسته دیگر تاکسی های Vocho هستند که به رنگ زرد هستند . تاکسی های رسمی با تابلوی قرمز رنگ ( تاکسی ) هستند که روی آنها نصب شده . چنانچه قصد استفاده از تاکسی را دارید جهت امنیت بیشتر از تاکسی هایی که هتل سفارش می دهد یا تاکسی های رسمی استفاده کنید.

جاهایی که باید ببینید :

نشانه های شهری 

میدان قانون اساسی که با اسم zocalo هم شناخته می شود .

میدان قانون اساسی

Locatedral  یا کلیسای جامع که بزرگترین کلیسا در آمریکاست.

Angle indepencia : یادمان استقلال مکزیک

بازیلیای گوادالوپ : مقدس ترین مکان مسیحیان در آمریکا که زیارت کنندگان بسیاری را به خود دعوت می کند.

Coyoacan : محله تاریخی ، هنری شهر است که بسیاری از هنرمندان معروف مکزیک در آن اقامت داشته اند.

میدان گاریبالدی : میدانی که با کافه و رستوران احاطه شده و در میان گردشگران بسیار پرطرفدار است.

بازار صنایع دستی سیودادلا: بازاری است که مردم مکزیک از سراسر آن محصولات خود را برای عرضه می آورند.

Paseo dela Reform : یک پارک دیدنی است که 12کیلومتر طول دارد .

آرشیو ملی سینما : که شامل سالن های مختلف و آرشیو فیلمهای قدیمی وکافه زیاد می باشد.

Torre latinoamericana : یکی از بلندترین نشانه های شهری مکزیکوسیتی و از مهمترین آنها که قسمت مرکزی آن 183 متر ارتفاع دارد و مناظر خیره کننده را از آن جا می توان دید و ورودی آن 80 پزو است.

مکزیکوسیتی

Torre Mayor : جدیدترین و بلندترین برج در شهر و بلندترین آسمان خراش در تمام آمریکای لاتین است که مناظر منحصر بفرد را می توان از آنجا دید.

پارکها

مکزیکوسیتی پرواز پارک های مختلف است که در سراس آن پراکنده اند بعضی از آنها بزرگترین و زیباترین پارکهایی هستند که تاکنون دیده اید.

پارک و باغ وحش چاپولتپک : یک پارک بسیار بزرگ است که جاذبه های گردشگری بسیاری را در خود جای داده است این پارک مساحتی بالغ بر 6 کیلومتر مربع دارد و باغ وحش اصلی شهر به همراه موزه هنرهای معاصر و موزه آثار باستانی و موزه کودکان و موزه تکنولوژی و موزه تاریخ طبیعی مکزیک در آن واقع شده اند.

میدان گاریبالدی – ماریاچی : میدانی است که کافه ها و رستوران ها آن را فرا گرفته اند . مرکز تجمع گروههای موزیک مکزیکی (ماریاچی) است.

زوچی میلکو : در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته و منطقه ای است که یادآور مکزیک در هنگام فتح آن به وسیله اسپانیایی ها بوده این پارک از کانال های آب بسیاری تشکیل شده و گردشگران می توانند با قایق در آن به گردش بپردازند و از کوههای موسیقی و کافه های شناور در میان باغهای گل لذت ببرند .

پارک مکزیک – پارک اسپانیا : دو پارک نزدیک به هم هستند که بخشی از یک مسیر مسابقه بودند و هم اکنون برای گردهمایی های عصرها و بعضی مواقع نمایشگاه های محلی معروف هستند و با کافه ها و بارها ی عالی احاطه شده اند.

Viverode coyoacan  : یک پهنه سبز که قبلا به صورت باغهای خصوصی مجزا بود اما اکنون به پارک عمومی تبدیل شد.

موزه های مکزیکوسیتی 

موزه ملی آثار باستانی : که در چاپولتپک واقع شده و یکی از بهترین موزه ها در سطح جهان است. این موزه در سال 1960 به وسیله پدرو رامیرز طراحی شد بهترین مجموعه آثار باستانی را از مکزیک قدیم در خود جای داده است.

Ploza de las Tres Cultras  : در قسمت تلاتلوکو مصادیق معماری مدرن ، مستعمراتی و کلمبیایی را میتوانید ببینید .

موزه هنرهای معاصر : موزه ای در منطقه چاپولتپک است که همانطور که از نام آن پیداست آثار هنر مدرن مکزیک را گردآوری کرده است.

کاخ موزه هنرهای زیبا : در قسمت مرکزی مکزیکوسیتی مجموعه ای از تالارهاست که بهترین نمونه کارهای سبک آرت دکو در آن یافت می شود.

موزه روفینو تامایو : موزه ای است که مجکوعه کارهای این نقاش مکزیکی را در خود جای داده است.

موزه تاریخ ملی در قلعه چاپولتپک : موزه ای متشکل از 19 اتاق که آثار قدیمی مربوط به بعد از استعمار اسپانیا را در خود جای داده است.

موزه کودکان : اگر بچه دارید این موزه می تواند برایشان جذاب باشد پر است از رنگ های روشن و وسایل آموزشی برای کودکان

موزه مکزیکوسیتی : مکان مناسبی است که گلچینی از تاریخ مکزیکوسیتی را ببینید .

 

Tempo Mayor  : در برگیرنده آثار بجا مانده از یک معبد امپراطوری آرنگ است که به یک سایت باستانی بزرگ متصل است و فواره های این معبد در سال 1970 از قلب آن کشف شدند.

چه کارهایی می توانیم انجام دهیم :

به عنوان بزرگترین شهر جهان مکزیکوسیتی برای هرکسی با هر بودجه ای چیزی دارد جاذبه های گردشگری در مکزیکوسیتی کمتر به لمیدن در کنار ساحل می پردازند (مکزیکوسیتی اصلا ساحل ندارد) و به جای آن باید شهر و فرهنگ آن در منطقه چاپولتپک تجمیع شده و از آنجا می توانید بقایای تئوتیهوکان را ببینید و شاید از زوکیمیلو بازدید داشته باشید.

جشن های ملی 

روز استقلال در ساعت 11 شامگاه روز 15 سپتامبر رئیس جمهور از بالکن کاخ ریاست جمهوری واقع در میدان قانون اساسی به مردم سلام می دهد و فریاد می زند زنده باد مکزیک و مردم نیز در جواب فریاد می زنند : زنده باد 

در طول این روز شهر با اشیا زینتی و نور تزئین می شود و این روز می تواند تجربه فراموش نشدنی از حس میهن پرستی مکزیکی ها که با جشن آمیخته شده را به شما ارائه می دهد.

رژه استقلال : در صبح روز 16 سپتامبر ساعت 11 رژه نیروهای مسلح مکزیک در خیابان ها و میدان های اصلی مکزیک شروع می شود و در آن بین 15000 تا 30000 سرباز مکزیکی سلاحها و توان دفاعی خود را به نمایش می گذارند . این مراسم با نمایش هوایی همراه است که برنامه پروازهای بین المللی را تحت تاثیر قرار می دهد ، بنابراین این روز خاص را اگر قصد ورود یا خروج به مکزیک را دارید در نظر بگیرید .

روز مردگان : روزهای اول و دوم نوامبر مکزیک تنها کشوری در دنیاست که این روز را جشن می گیرد . در این روز مردم مکزیک به یدار درگذشتگان خود می روند و قبر آنها را تزیین می کنند و خیرات می کنند و برعکس نام آن این روز به نوعی با جشن همراه است.

   

 

 

شهرها
مکزیکوسیتی
مکزیکوسیتی
کنکون
کنکون
مریدا
مریدا
سن کریستوبال
سن کریستوبال
پلایا دل کارمن
پلایا دل کارمن
پوبلا
پوبلا
باخا کالیفرنیا
باخا کالیفرنیا
امتیاز کاربران 0.0 (0 نفر)
برچسب ها
راهنمای سفر به مکزیکوسیتی راهنمای سفر به مکزیک جاذبه های گردشگری در مکزیکوسیتی جاذبه های مکزیک دیدنی های مکزیکوسیتی دیدنی های مکزیک تور مکزیکوسیتی تور مکزیک تور

ارسال نظر

شرکت خدمات گردشگری یاسمین پارسه

بلوار میرداماد, میدان مادر (محسنی), خیابان وزیری پور, کوچه کاووسی, پلاک ۶۲ واحد۳

۰۲۱-۲۲۲۶۱۰۰۲

۰۲۱-۲۲۲۷۲۱۹۹

info@iranjasminco.com