بنارس یا وارانسی

 

بنارس که به هندی ، وراناسی و کاشی (Kashi) هم خوانده می شود ، در شمال هند و در ایالت اوتارپرادش (Uttar Pradesh) واقع شده است. 

جمعیت این شهر در سال 2006 حدود 3/147/927 نفر گزارش شده است.

بنارس در حقیقت ، پایتخت مذهبی هند است و شهر مقدس هندوها به شمار می رود. بنارس در کنار رود مقدس گنگا (گنگ) قرار گرفته و یکی از قدیمی ترین شهرهای دنیاست.

این شهر علاوه بر صدها معبد ، دانشگاه مهمی دارد که در آن زبان و ادبیات سانسکریت تدریس می شود. از مکان های دیدنی بنارس ، معبد ویشنوانات است که در قرن هجدهم ساخته شده و دیگری ، مسجدی است که در پشت این معبد قرار دارد و از یادگاری های اورنگ زیب (Aurangzeb) است. بنارس ، موزه ای هم دارد که بسیار دیدنی است. از اشیای جالب این موزه ، ستون شیر متعلق به آشوکا و مجسمه بوداست.

دیدنی های دیگر بنارس ، معبد بهارات ماتا و معبد دورگا (Durga temple) ، کاخ رامانگر (Ramnagar) و پله های سنگی کنار ساحل رود گنگ است که زوار خود را روی آن می شویند و بر آن عبادت می کنند و یا مرده های خود را می سوزانند. به نظر هندوها رود گنگ همه چیز را پاک و مقدس می کند. از معابد بسیار جالب توجه بنارس ، معبد میمون است که بیش از 5 هزار میمون دارد. این میمون ها به ساکنین شهر آزار زیادی می رسانند و گاهی به غارتگری های وحشیانه می پردازند. لازم به ذکر است که در مذهب هندو کشتن میمون ، برابر با کشتن انسان است.

از مغازه های جالب توجه بنارس ، مغازه فروش ساری (لباس متداول خانم های هندی ) ، است. 

نفیس ترین ساری های هند در این شهر دوخته می شود و دیگر مغازه های شیرینی فروشی است. در آن ها شیرینی های خوشمزه به رنگ سفید و زرد فروخته می شودکه باب دندان شرقی ها و غربی هاست.

با آنکه آب تصفیه شده در بنارس وجود دارد ، هندوها ترجیح می دهند آب تصفیه نشده ی رودخانه ی گنگ را بنوشند. علت این کار ، این است که تصور می کنند این آب ، اثر معجزه آسایی در معالجه بیماری های آنان دارد و قادر است ر نوع مرضی را درمان کند. 

از مناظر تماشایی ، اما چندش آور بنارس ، سوزاندن مرده در کنار ساحل آن است که در طول روز جریان دارد. منظره ی دیگر ، به آب انداختن جنازه گاوهای مقدس است و این مراسم به این ترتیب صورت می گیرد که هندوها سم های گاو مقدس را به چوب محکم بامبو می بندند و آن را بر دوش می گذارند و به کنار رودخانه می روند سپس گاو را پس از انجام تشریفات مذهبی در رود گنگ می اندازند.

کتیبه های آشوکا :

آشوکا امپراتور بزرگ هند از سال (269 تا 232) قبل از میلاد در شبه قاره ی هند سلطنت کرد. از او چند کتیبه بر روی صخره ها و ستون های عظیم باقی مانده است که در آن ها از سرگذشت او و تعالیم او حکایت می شود.

چرخ آشو کادهرماچکرا یا چرخ قانون و قدرت ، سنگی تاریخی است که در نزدیکی بنارس کشف شد. صورت چهار شیر است که هرکدام رو به یکی از جهات اربعه جهان دارند و چرخی را نگاه می دارند. این چرخ ، علامت پرچم ملی هند نیز هست.

 

شهرها
دهلی
دهلی
آگرا
آگرا
جیپور
جیپور
دهلی نو
دهلی نو
بمبئی
بمبئی
بنارس یا وارانسی
بنارس یا وارانسی
حیدرآباد
حیدرآباد
اورنگ آباد
اورنگ آباد
امتیاز کاربران 0.0 (0 نفر)
برچسب ها
تور تور هند تور بنارس مکان های دیدنی بنارس دیدنی های بنارس بنارس جاذبه های گردشگری بنارس اطلاعات گردشگری بنارس

ارسال نظر

شرکت خدمات گردشگری یاسمین پارسه

بلوار میرداماد, میدان مادر (محسنی), خیابان وزیری پور, کوچه کاووسی, پلاک ۶۲ واحد۳

۰۲۱-۲۲۲۶۱۰۰۲

۰۲۱-۲۲۲۷۲۱۹۹

info@iranjasminco.com