بمبئی

بمبئی

 

بمبئی که آن را دروازه هند (Gate way of india) نیز می نامند ، کلمه ای است پرتقالی و معنی آن ساحل زیبا است. نام دیگر آن ، آساموم بی (Asumumbay) است. این شهر ، دهکده ی کوچکی به نام هپتانسیا(Heptansia) یعنی هفت جزیره بود و بعد از آنکه پرتقالی ها آن را اشغال کردند ، بامبای (Bambai) نام گرفت. اکنون بمبئی با جمعیت 18/196/000 نفر در سال 2005 ، پرجمعیت ترین شهر هند ، ششمین شهر پرجمعیت جهان و یکی از بزرگترین بنادر دنیاست. این شهر در جزیره سالست (Salsette island) قرار دارد که تقریبا به بخش اصلی متصل است.

بمبئی در غرب هند و در سواحل دریای عرب واقع شده است. میزان بارندگی سالانه ی آن ، حدود 2/170 میلی متر است و 95 درصد این بارندگی ها که از بادهای جنوب غربی مانسون منشا می گیرد ، طی چهار ماه ژوئن (تیر) تا سپتامبر (مهر) می بارد.

حداقل دما در ژانویه (دی) به 7 درجه سانتیگراد و حداکثر دما در می (خرداد) به 42 درجه سانتیگراد می رسد. پرتقالی ها این شهر را در هنگام ازدواج شاهزاده کاترین برگانزا با شارل دوم انگلیس ، برای جهیزیه به پادشاه انگلیس بخشیدند.

بمبئی شهری نسبتا بزرگ و زیبا است ، در کناره ی ساحل غربی قرار گرفته و یکی از بزرگترین بندرگاه های طبیعی جهان بشمار می آید.

این بندر ، محل دریافت بسیاری از واردات هند است. همچنین اغلب کالاهایی که در هند شرقی ساخته می شود ، از این بندر حمل و نقل می شود و به همین دلیل به پایتخت تجاری کشور هند نیز شهرت یافته است.

شهر بمبئی یکی از مراکز تولید پارچه ی کتانی و نساجی هند است. صنایع عمده ی این شهر ، چاپ و انتشار ، ساخت و تعمیر کشتی ، کارخانه های جواهرآلات ، چرم ، دارو ، شیمیایی ، ماشین آلات و تولیدات سرامیک است.

بمبئی همچنین بزرگترین شهر تولیدکننده ی فیلم سینمایی در سراسر جهان نیز به حساب می آید.

دیدنی های بمبئی عبارتند از : ساحل چوپاتی ، ساحل جوهو ، پارک ملی سانجی گانودحی ، پارک وحش بویوالی ، موزه پرنس اوف ولز ، موزه آلبرت ویکتوریا ، گالری هنر جهانگیر ، تئاتر پریتهوی ، پارک کمالانهرو ، باغ ویکتوریا ، هاجیلای پارک و قلعه فراموشی.

از موسسات مهم این شهر می توان به دانشگاه بمبئی و موسسه ی تکنولوژی اشاره کرد.

شهر آتشکده های متعددی دارد ، زیرا محل اصلی سکونت زرتشتیان هند است. قلعه ی فراموشی که روی تپه های مالابار قرار دارد ، محلی است که زرتشتیان ، اجساد مردگان را به خورد لاشخورها می دهند. 

در وسط این بنای گرد ، گودالی است که پس از آنکه لاشخورها کار اجساد را تمام کردند ، استخوان های مردگان را در گودال مزبور می ریزند. 

مرکز تئاتر پریتهوی  به اجرای تئاترهای معروف شهرت فراوانی دارد و انواع برنامه های هنری و فرهنگی دیگر – مانند رقص ها و موسیقی های سنتی سراسر ایالت های کشور در آن اجرا می شود.

در نزدیکی بمبئی ، یک جزیره ی صخره ای به نام غاراپوری (Gharapuri) وجود دارد که بیشتر به نام پرتقالی الفانتا (Elephanta) شهرت دارد. در این جزیره غار بزرگی است که یک معبد هزار ساله ی بسیار تماشایی در آن قرار دارد. از حجاری های دیدنی این معبد ، بتی است که سه صورت دارد و در واقع ، چهره یخدای هندوها را در نقش برهما ، ویشنو و شیوا مجسم می کند.

معبد چرخدار خدای خورشید از دیگر دیدنی های شهر بمبئی است. حجاری های برجسته ی قسمت خارجی این معبد به شکل دوازده جفت چرخ ، تراشیده شده و به گونه ای طراحی شده است که انگار معبد به این عظمت بر روی دوازده چرخ قرار دارد. ارتفاع برج اصلی این معبد ، 120 متر است.

مراکز خرید بمبئی جدیدترین مدل های لباس و محصولات خارجی را دارند. در این مراکز ، مجموعه ی بسیار متنوعی از آثار صنایع دستی قدیمی و جدید نیز موجود است. از بین مراکز خرید فراوان بمبئی می توان از کولاکاوزومی و چوربازار نامبرد.

برای خرید جواهرات ، طلا و الماس نیز می توان به مراکز خرید جهاوری بازار ، کمپس کورنر ، خیابان جهولاجهای دسای و نیز مرکز خرید اوبروی تاورز اشاره کرد.

فرودگاه بین المللی به نام (Chhatra Patishivaji International Airport) بمبئی ، که در سال 2006 حدود 20 میلیون مسافر را جابه جا کرده است ، بزرگترین فرودگاه هند است.

 

شهرها
دهلی
دهلی
آگرا
آگرا
جیپور
جیپور
دهلی نو
دهلی نو
بمبئی
بمبئی
بنارس یا وارانسی
بنارس یا وارانسی
حیدرآباد
حیدرآباد
اورنگ آباد
اورنگ آباد
امتیاز کاربران 0.0 (0 نفر)
برچسب ها
تور بمبئی دیدنی های بمبئی مراکز خرید بمبئی جاذبه های گردشگری بمبئی تور هند تور بمبئی جاذبه های گردشگری هند اطلاعات گردشگری بمبئی

ارسال نظر

شرکت خدمات گردشگری یاسمین پارسه

بلوار میرداماد, میدان مادر (محسنی), خیابان وزیری پور, کوچه کاووسی, پلاک ۶۲ واحد۳

۰۲۱-۲۲۲۶۱۰۰۲

۰۲۱-۲۲۲۷۲۱۹۹

info@iranjasminco.com