سوباتان

سوباتان بهشت ایران :

استان سرسبز گیلان با دریا،جنگل و ییلاق های متعدد خود به نوعی همه فصل ها را نیز در خود یکجا قرار داده است. شهرستان تالش و ییلاق های آن بی شک چشم نوازند.

این استان زیبا خود جاذبه های فراوانی را در خود جای داده است. جایی در میان ابرها و بالاتر از آن ها که پر است از مراتع سرسبز و دشت های پرگل شقایق و همین طور گیاهان  دارویی و رنگارنگ که همه این رنگ ها با بوی خاص خود  تمامی حواس شما را به خود جلب میکند این ییلاق ها از یک طرف به تالش و از طرف دیگر در مسیر دریاچه نئور به اردبیل راه دارد با نام سوباتان شناخته شده است و در فصل بهار تعداد زیادی از گردش گران را به سوی خود میکشاند در صورتی که سوباتان خود تنها یک روستای فصلی است که چیزی بیشتر از یک کوچه با دکان هایی کوچک نیست و چیزی که این روزها در تمامی تورهای طبیعت گردی از آن  به عنوان بازار سوباتان نام برده میشود تنها همان چند دکانی است که در این روستا ی کوچک اما با قدمتی چند صد ساله وجود دارد. سوباتان این روستای کوچک چیزی حدود 50 دکان خواربار فروشی و قصابی و کبابی و خیاطی و قهوه خانه را درکنار هم جای داده که میتوانید مایحتاج اولیه خود را از آن ها خریداری کنید البته با توجه به مسیر دشوار و طولانی رسیدن به آن با قیمت هایی بیشتر از تالش  و البته نه همه چیز هایی که شما احتیاج دارید! روستا هنوز به شبکه برق رسانی متصل نشده و دکان ها دارای یخچال های گازی هستند و بعضی نیز دارای موتور برق.

در این روستا میتوانید برای خرید گوشت تازه گوسفند با خیال راحت به قصابی های آن مراجعه کنید و گوشت روز خود را تهیه کنید و همین طور یکی از واجبات و محصولاتی که باید تهیه کنید لبنیات محلی و تازه این ییلاق ها است آیا میشود به سوباتان رفته و از پنیر و کره محلی و تازه آن استفاده نکرد؟ در روستای سوباتان و در این کوچه باریک میتوانید به یکی از دکان های قدیمی به نام خیاطی سوباتان سری بزنید در این دکان کت و شلوار محلی تالش با کلاه های زیبای خود است و از آن پر رونق تر از دکان کناری است که به پالان دوزی مشغول است و شاید کسب و کار بهتری نسبت به خیاطی هم دارد! ییلاق های تالش در ارتفاعی بین 1900 تا 2500 متری واقع شده اند و پاکیزگی هوا با اکسیژن فراوان به ریه های شما جان تازه می دهد. مردم مهربان و سخت کوش این ناحیه اغلب به دام دارای سنتی و در حقیقت همان گله داری مشغول هستند و در کلبه های خود که در کنار آغل گوسفندان واقع است و بدون هرگونه امکانات رفاهی به سر میبرند. مسیر دسترسی به این ییلاق ها از سمت شهرستان تالش کمی دشوار بوده و ترجیحاً با استفاده از خودروهای دو دیفرانسیل امکان پذیر است و در جاده ای باریک و پر پیچ به بالای ابر ها و این ییلاق ها می رسید.

در طول مسیر و هنگام صبح به جز هوایی رقیق و تمیز با مه شگفت انگیز و سکوت چیزی در انتظارتان نیست و در میان ابرها به زیر پای شما آمده ومراتع سرسبز و پرآب منطقه خود را به شما نشان میدهد. بازی ابر و کوه و باد که گاهی باد ابرها را به بالای کوه می آورد و گاهی هم با از بین رفتن باد ابرها سرخورده و به پایین میرود و این حرکت ملایم و گاهی تند چشم شما را به سمت خود میکشد.

گله اسب های نیمه وحشی و همین طور گاو های رها شده در این مراتع برایتان تابلویی زیبا از طبیعت خاص منطقه را به تصویر میکشد که با نوای نی چوپانان و گله های گوسفند شما را از افکار شهر و دغدغه های آن های دور میسازد. مراتعی پر از گلهای شقایق که خود به مانند دریایی قرمز دریایی قرمز در میانسبزی دشت نمایان است و بوی گل های وحشی شما را مست میکند.

برای استفاده کامل استفاده کامل از این طبیعت زیبا چند شب را میتوان با اقامت در یکی از این کلبه های روستایی و یا برپایی کمپ خود را از زندگی شهری دور کرد و به آرامش رسید. بهترین زمان برای این اقامت چند روزه بین اردیبهشت تا تیر ماه است. مردمی ساده دل و مهربان با طبیعت بی نظیر در سوباتان و ییلاق های تالش همه و همه شما را به شگفتی وا میدارد.

به این مطلب امتیاز دهید:
امتیاز کاربران 0.0 (0 نفر)
برچسب ها
دیدنی های سوباتان جاذبه های گردشگری سوباتان سوباتان

ارسال نظر

شرکت خدمات گردشگری یاسمین پارسه

بلوار میرداماد, میدان مادر (محسنی), خیابان وزیری پور, کوچه کاووسی, پلاک ۶۲ واحد۳

۰۲۱-۲۲۲۶۱۰۰۲

۰۲۱-۲۲۲۷۲۱۹۹

info@iranjasminco.com