ساحل عاج


زبان : فرانسه
جمعیت : 3019000 نفر
وسعت : 322462 کیلومتر مربع
واحد پول : فرانک سیفا

موقعیت جغرافیایی و طبیعی

کشور ساحل عاج با وسعت 322462 کیلومتر مربع در ساحل شمالی خلیج گینه واقع شده است . این کشور از سمت غرب به کشورهای لیبریا و گینه ، از شمال به کشورهای مالی و بورکینافاسو و از شرق به کشور غنا و از جنوب به اقیانوس اطلس محدود می شود .

مرزهای این کشور با لیبریا از نوع طبیعی می باشد و رودخانه ای به نام کارالی که به خلیج گینه واقع در اقیانوس اطلس می ریزد مشخص کننده آن است .

نیمه شمالی کشور ساحل عاج را ساوان و نیمه جنوبی آن را جنگل می پوشاند . جنگل های ساحل عاج یکی از منابع ثروت این کشور محسوب می شود. در این جنگل ها انواع درختان استوایی وجود دارد .

آب و هوا

این کشور از لحاظ آب وهوایی در مناطق شمالی و جنوبی متفاوت می باشد .  به طوریکه مناطق جنوب دارای آب و هوایی استوایی می باشد و در شمال یعنی بعد از مدار 8 درجه جغرافیایی آب و هوا نیمه استوایی می باشد.

به طور کلی آب و هوای این کشور را می توان به 4 بخش تقسیم کرد :

فصل بزرگ بارندگی ها از آوریل تا اوت به همراه باد شدید و طوفان 

فصل بارندگی از سپتامبر تا نوامبر

فصل خشک از پایان نوامبر تا آوریل

فصل کوتاه مدت خشک در اوت 

ساحل عاج در کنار اقیانوس اطلس قرار گرفته و شهر ابیجان به واسطه موقعیت جغرافیایی خاص خود به یک شهر بندری تبدیل شده است .رودخانه های متعدد و مختلفی در کشور ساحل عاج وجود دارد . این کشور دارای منابع آبی غنی شامل خلیج های متعدد و رودخانه ها و نهر های فراوان است که از جنوب تا شمال و شرق و غرب گسترده می باشد .

ساحل عاج دارای ساحلی طولانی و مناسب در مجاورت خلیج گینه است که از دیر زمان در مسیر عبور ناوگانهای تجاری و نظامی اروپاییان قرار داشته ، در مرحله ای خاص به علت نزدیکی این خلیج به قاره آفریقا و علی الخصوص مناطق مرکزی و جنوبی آن خلیج گینه به عنوان مهمترین پایگاه برده گیری و صادرات برده درآمد و درصد زیادی از بردگان آفریقایی منتقل شده به آمریکا را می توان از نکات قابل ذکر و اهمیت تلقی کرد. 

شهر یاموسوکورو پایتخت رسمی و سیاسی ساحل عاج می باشد که با سیصد هزار نفر جمعیت در حاشیه جنگل و ساوانهای ساحل عاج و با جمعیتی حدود 66/3 میلیون نفر واقع شده است . قبل از سال 1983 پایتخت آن آبیجان بود.

اقتصاد 

اقتصاد ساحل عاج بر پایه کشاورزی بنا شده است . اقتصاد ساحل عاج مبتنی بر نظام بازار آزاد بنا نهاده شده است . این کشور از منابع طبیعی ، معادن غنی و امکانات و زیر بناهای اقتصادی مناسبی برخوردار است . اقتصاد این کشور به خاطر وابستگی به درآمد حاصل از صادرات کاکائو و قهوه و و جود نوسان در قیمت جهانی این محصولات آسیب پذیر است . به طور کلی ویژگی های اقتصادی این کشور را می توان به شکل زیر در نظر گرفت:

اولین تولید کننده کاکائو در جهان

چهارمین تولید کننده قهوه در جهان 

دومین صادر کننده انبه به بازار اروپا 

اولین صادر کننده موز به بازار اروپا

اولین تولید کننده آناناس در بازار اروپا

اولین تولید کننده شیره کائوچو در آفریقا

اولین صادر کننده روغن نخل در آفریقا

سومین تولید کننده پنبه در میان جامعه اقتصادی دولتهای غرب آفریقا 

بندر ابیجان اولین بندر صید ماهی تن در آفریقا.

واحد کشور ساحل عاج فرانک سیفا می باشد.

جمعیت 

جمعیت ساحل عاج در سال 2007 حدود 3/19 میلیون نفر بوده است که از رشد 7/1 درصدی نسبت به سالهای قبل روبه رو بوده است .

در سرزمین ساحل عاج بیش از 60 قبیله و طایفه مختلف بومی ساکن هستند. 

اگرچه بیشتر مردم ساحل عاج در شهرها زندگی می کنند ولی با این حال حدود 57 درصد از مردم این کشور در روستاها و در رابطه با کشاورزی فعالیت می کنند .

اقوام و نژادها و روابط آنها 

جوامع سامن در ساحل عاج به 4 بخش اصلی قابل تفکیک است :

الف ) مردم بومی که شامل 60 قبیله مختلف می شوند .

ب ) مهاجرین فرانسوی و اروپایی

ج) مهاجرین لبنانی- سوری

د) مهاجرین آفریقایی که عمدتا از کشورهای همسایه و فقیر تر از ساحل عاج هستند .

زبان 

زبان رسمی و رایج مردم ساحل عاج ، زبان فرانسه می باشد ولی در مناطق مختلف مردم به زبان محلی خودشان نیز تکلم می کنند و در بین مهاجرین ، لبنانی ها نیز با تعصب خاصی زبان را پاس داشته و به آن صحبت می نماید .

          

اوضاع فرهنگی

درکشور ساحل عاج همچون بسیاری از کشورهای آفریقا  کمتر دیده شده است که هنرمندان و روشنفکران برای دفاع از فرهنگ خود تلاش نمایند . هنرهایی نظیر نقاشی ، لیتوگرافی ، داستان نویسی و غیره باعث شده است که جامعه ساحل عاج کم کم هنرهای بومی خود را به بوته فراموشی بسپرند.

رایج ترین شکل کارهای هنری در ساحل عاج در حال حاضر کنده کاری و صنایع دستی می باشد و نقاشی های دیواری نیز به عنوان دکور در خانه ها و معابد در مناطق ساحلی وجنگلی به وفور یافت می شود . این امر به لحاظ فراوانی محصول در ساحل عاج و نیز باورهای مذهبی در ارتباط با استفاده از بعضی انواع درختان برای اهداف خاص می باشد .

اکثر آثار هنری خلق شده توسط هنرمندان ساحل عاج ، ماسک صورت و مجسمه می باشدکه در مراسم های مذهبی واجتماعی برا یبه تصویر کشیدن روح اجداد و نیاکا خود به کار می رود .

در ساحل عاج کنده کار یفقط مختص مردان و کوزه گری نیز مختص زنان است .

 موسیقی نیز بخش عملی از تمامی جنبه های زندگی مردم ساحل عاج است . رایج ترین و مهمترین وسایل و آلا ت موسیقی مورد استفاده در ساحل عاج طبل می باشد . علاوه بر آن از سوت و شیپور که از دندان فیل ساخته شده است نیز استفاده می شود . در حال حاضر موسیقی ساحل عاج مخلوطی از سبکهای آفریقایی و اروپایی است که به شدت تحت تاثیر موسیقی کلیسا قرار داشته است .

دین

طبق نتایج آمار سال 2006 در ساحل عاج 6/36 درصد مردم این کشور مسلمان هستند و حدود 30درصد جمعیت آن را مسیحیان کاتالولیک تشکیل می دهند و الباقی  جمعیت را سایر ادیان و مذاهب بومی تشکیل می دهند. 

 

به این مطلب امتیاز دهید:
امتیاز کاربران 0.0 (0 نفر)

ارسال نظر

شرکت خدمات گردشگری یاسمین پارسه

بلوار میرداماد, میدان مادر (محسنی), خیابان وزیری پور, کوچه کاووسی, پلاک ۶۲ واحد۳

۰۲۱-۲۲۲۶۱۰۰۲

۰۲۱-۲۲۲۷۲۱۹۹

info@iranjasminco.com