تانزانیا

شهرها
دارالسلام
دارالسلام
زنگبار
زنگبار

واحد پول : شلینگ

                                              

تانزانیا کشوری در پایین خط استوا و شرق قاره آفریقا ست که کشورهای زامبیا، مالاوی و موزامبیک از جنوب با آن همسایه اند و با کشور های کنیا و اوگاندا  از سمت شمال و از غرب با رواندا و بروندی و جمهوری دمکراتیک کنگو هم مرز است.. مرز شرقی این کشور به سمت اقیانوس هند است . پایتخت تانزانیا شهر دودوما و بزرگترین شهر آن دارالسلام است. بلندترین قله آفریقا یعنی کیلیمانجارو در شمال شرقی تانزانیا قرار دارد. 

با وجود نزدیکی به خط استوا، به علت ارتفاع زیاد این کشور دمای هوا بین 29-18 درجه سانتی گراد تقریبا ثابت است. البته در جلگه‌های ساحلی، آب و هوا گرمسیری است و میزان بارش آن، به 106-57 سانتی متر در سال می رسد..

 

بزرگترین شهر تانزانیا دارالسلام و پایتخت آن شهر دودوما است . از قبل از سال 1996 دارالسلام پایتخت رسمی تانزانیا بود و پس از آن به شهر دودوما منتقل شد .

دین

از ادیان مهم در کشور تانزانیا می توان به سه دین مسیحیت ، اسلام  و آئین‌های بومی اشاره نمود.

زبان

در تانزانیا زبان رسمی وجود ندارد. زبان انگلیسی در آموزش عالی ، تجارت و دادگاهها رایج است . سواحیلی زبان عرصه اجتماعی و سیاسی کشور و آموزش ابتدایی و آموزش بزرگسالان است.

از دیگر زبان‌های کشور می‌توان به زبان‌های هندی، پرتغالی ، فرانسوی و آلمانی اشاره نمود.

  

جغرافیا

یک فلات مرکزی بزرگ بیشترین مساحت را در تانزانیا به خود اختصاص داده و بین 900 و 1800 متر ارتفاع دارد. رشته کوه های شرقی و ارتفاعات شمالی و جنوبی (Great Rift Valley) را شکل می دهند.

تانزانیا سرزمین تضادهای جغرافیایی است. بلندترین نقطه ، قله کلیمانجارو است و پست ترین نقطه بستر دریاچه تانجانیکا می باشد و همچنین تانزانیا بیشترین نسبت دریاچه به خشکی را در قاره آفریقا دارد.

آب و هوا

آب و هوای تانزانیا از گرم و مرطوب به نقاط کم ارتفاع به گرم در روز و سرد در شب در آروشا (Arusha) تغییر می کند.

فصل های قابل تشخیص مانند تابستان و زمستان وجود ندارند. تقسیم بندی فصل ها به صورت خشک و مرطوب است. تانزانیا دو فصل مرطوب دارد . یک فصل که از اواخر اکتبر تا اواخر دسامبر ادامه دارد و فصل دوم از ماه مارس تا می می باشد. بسیاری از تفریحگاه ها و جاذبه های گردشگری در زنگبار و جزیره مافیا در طول ماه بارانی بسته اند.

در بسیاری از راه ها و پارک های ملی در طول این ماه ها قابل تردد نیستند ، در طول فصل خشک دما به راحتی از 35 درجه می گذرد و شما باید در میانه روز به دنبال سایه باشید و همیشه از کرم ضد آفتاب SPF + 30  استفاده کنید.

تانزانیا بزرگترین کشور در شرق آفریقاست و با کنیا و اوگاندا در شمال رواندا و بروندی و جمهوری دموکراتیک کنگو در غرب و زامبیا و مالاوی و موزامبیک در جنوب هم مرز است.

این کشور در یکی از اولین مناطقی است که بشر در آن سکونت گزید و فسیل های انسانی یافت شده اند به دو میلیون سال قبل باز می گردند.

این کشور حدود هزار سال است که با مسافران و بازرگانان از خلیج فارس و هندوستان داد و ستد می کند.

در قرن نوزدهم امپراطوری آلمان مناطقی را به تصرف درآورد که امروزه از آن تانزانیا ، رواندا و بروندی نامبرده می شود. بعد از جنگ جهانی اول مقداری از کشورهای شرق آفریقا تحت حکمرانی بریتانیا درآمدند و در سال 1961 حکمرانی انگلستان نیز پایان یافت بعد از یک تغییر نسبتا صلح آمیز به استقلال . درواقع فردی به نام ژولیوس نایرر که در سال 1960 به عنوان نخست وزیر ممالک تحت امر انگلستان درآمده بود در سال 1961 استقلال تانزانیا را اعلام کرد . در دهه 1970 اقتصاد تانزانیا رو به افول گذاشت. اما از سال 1980 به بعد ضریب GDP افزایش میزان فقر کاهش یافت.

جاذبه های تانزانیا

بهترین زمان های دیدن از تانزانیا بصورت زیر هستند :

ماه های ژوئن تا آگوست این موقع درواقع بعد از فصل بارانی است و هوا در بهترین موقعیت خود در سال قرار دارد در طول روز قابل تحمل است و در عصرها خنک است. به هر حال بهترین موقع برای گشت های سافاری نیست چرا که آب در همه جا فراوان است و حیوانات مجبور نیستند برای رفع تشنگی و به مکان های خاص بیایند تا قابل دیده شدن باشند.

ماه های ژانویه تا فوریه : این بهترین موقع برای بازدید از Serengeti می باشد. معمولا در این زمان گله های عظیمی از گورخر و بوفالو برای یافتن علف های مغزی کوچ می کنند. در این موقع شما می توانید شاهد قسمتی از کوچ 5/1 میلیون گاو وحشی منطقه سرنگتی باشید که سفر پرخطرشان را آغاز می کنند اما به یاد داشته باشید که این زمان گرمترین موقع از سال نیز می باشد و حتی ساکنان محلی نیز در این موقع از گرما می نالند.

فرودگاه ها :

دو فرودگاه اصلی و عمده در تانزانیا وجود دارد یکی فرودگاه بین المللی Julius Nyerere  که حرف اختصاری آن در مکاتبات پروازی (DAR) است که در دارالسلام واقع شده و دیگری فرودگاه بین المللی کلیمانجارو می باشد که در میانه راه آروشا به موشی قرار گرفته است.

فرودگاه های تانزانیا

هواپیماهایی که به تانزانیا پرواز دارند به شرح زیر هستند :

از اروپا :

KLM – British Airways – Swiss International Air lines – Turkish Airways

از خاورمیانه :

Emirates- Qatar Airways – Air India

از آفریقا :

Kenya Airways – South Africa Airways – Egypt Air – Ethiopian Air lines

رانندگی در تانزانیا 

تانزانیایی ها در سمت چپ جاده رانندگی می کنند مانند ( هند ، انگلستان ، ژاپن و استرالیا ) کسانی که با رانندگی در سمت راست خیابان خو گرفته اند ، به یک نیمروز رانندگی در خیابان های خلوت احتیاج دارند تا به شرایط عادت کنند. اگر شما اتومبیلی را کرایه می کنید بهترین انتخاب برای شما خودروهای 4 در 4 با اجاز تردد در جاده هستند به ویژه اگر تصمیم دارید در پارک های ملی به گشت های سافاری هم بروید.

تانزانیا

گردش در تانزانیا

اتوبوس محمول ترین راه حمل و نقل در تانزانیاست بیشتر اتوبوس ها طراحی ساده دارند و کیفیت جاده ها پایین است البته اتوبوس های باکیفیت و دارای تهویه مطبوع در خطوط دارالسلام – موشی فعال هستند . تقریبا تمامی خطوط اتوبوس رانی به دارالسلام وارد یا خارج می شوند. مهمترین ترمینال اتوبوس رانی دارالسلام 9 کیلومتر با شهر فاصله دارد و بعضی از خطوط اتوبوس رانی بین شهری با آبمیوه و بیسکوئیت نیز پذیرایی می کنند. در دارالسلام مینی بوس هایی که Dala-Dalas نامیده می شوند دسترسی ارزان به بیشتر نقاط را فراهم می کنند. نام مقصد و میزان کرایه در جلو اتوبوس نصب شده . اگر نام جایی را که مقصد دارید بروید می دانید بهتر است از افراد دیگر بپرسید که کجا پیاده شوید چرا که بسیاری از ایستگاه ها تابلو شناسایی ندارند. وقتی می خواهید جایی پیاده شوید باید داد بزنید (Shusha) ، شوشا به معنی اینکه پیاده می شوم و راننده در کنار جاده نگه خواهد داشت.

بعضی کالسکه های سه چرخ هم هستند که کارکرد تاکسی را دارنداما ارزان تر هستند و براحتی از ترافیک گذر می کنند اما شاید ایمن ترین نباشند. بهتر است قبل از سوار شدن قیمت را طی کنید البته بعضی مواقع راننده ها مقصد شما را نمی شناسند و نمی توانند ابتدا قیمت بدهند اما معمولا قیمت های غیرمعقولی نمی دهند . دانستن چند لغت به زبان سواحیلی می تواند خیلی کمک کننده باشد . راست (kulia) ، چپ (kushota) ، مستقیم (moja kwwamoja) ، توقف (simama) ، ممنونم برادر (asantekaka) 

تاکسی ها هم انتخاب راحتی هستند اما مطمئن شوید که قبل از سوار شدن قیمت را طی کنید. 

گردش در تانزانیا

اگر استطاعت مسافرت با هواپیما را دارید شاید بهترین راه برای گردش در داخل تانزانیاست ، حتی راه های پررفت و آمد هم کیفیت پایینی دارند و راننده های تانزانیایی هم به خاطر صبر و مهارت های رانندگی معروف نیستند. تصادفات رانندگی بیشترین قربانی را بیش از هر عامل دیگری در تانزانیا می گیرند.

کارهایی که در تانزانیا می توانید انجام دهید :

سافاری :

وقتی که شما در تانزانیا هستید ممکن است ترتیب یک گشت سافاری را به Serengeti یا دیگر پارک های ملی بدهید. اگر یک سفر باشد که دیدگاه شما را به زندگی تغییر دهد این همان سافاری آفریقایی است.

 

تور سافاری

سافاری آفریقایی

تورهای فرهنگی :

دیدن فرهنگ تانزانیا بطور فزاینده ای جالب و شگفت انگیز است چرا که حدود 150 گروه قومی را دربر می گیرد. تعداد زیادی غذای محلی یا فعالیت های فرهنگی ( مانند شکار با افراد محلی و درمان بومی ) که هرکس می تواند از آن ها لذت ببرد. شما مکان هایی را خواهید دید که مردم اطراف شما از آن ها خبر هم ندارند . قیمت خدمات در تانزانیا آنچنان بالا نیست و شما برای لذت بردن از سفر به یک شرکت گردشگری معتبر و مقداری دانش اولیه احتیاج دارید. بدین ترتیب در وقت و پول خود صرفه جویی می کنید.

پارک های ملی :

تعداد زیادی پارک ملی وجود دارد برای آن هایی که می خواهند از حیاط وحش تانزانیا لذت ببرند. اگرچه بهتر در شمال کشور با گردشگران پر می شوند پارک ملی Rusha  در جنوب را نیز از دست ندهید. در کل اگر می خواهید با گردشگران کمتری روبرو شوید قسمت جنوبی انگلیسی بیشتر در شهرهای بزرگ و مقاصد گردشگری رایج است.

بیشتر تانزانیایی ها زبان قبیله خود را ابتدا یاد می گیرند و سپس به مدرسه می روند و سواحیلی را تمرین می کنند و در دبیرستان انگلیسی یاد می گیرند.

 

دیدنی های تانزانیا

زمان در روز

اینجا جایی است که دانش کم از سواحیلی ممکن است دردسر ساز شود. تانزانیایی ها با زمان غربی ها کنار نمی آیند این نکته با زمان آفریقایی اشتباه نشود که این نکته را به ذهن یادآوری می کند زمان انعطاف پذیر است و افراد هر موقع که احساس راحتی کنند به سر قرار می رسند.

برای تانزانیایی ها این غیر منطقی است که روز در نیمه شب آغاز شود. درواقع شروع و پایان روز برای آن ها 6 صبح و 6 عصر است. بنابراین ساعت 6 صبح درواقع ساعت صفر است بنابراین وقتی شما زمان را به سواحیلی می گویید تانزانیایی ها معمولا 6 ساعت را کم می کنند پس ساعت یازده صبح برای یک غربی ساعت 5 صبح برای یک تانزانیایی است برای جلوگیری از قاطی شدن تانزانیایی ها اگر زمان را به زبان سواحیلی بگویند منظورشان استاندارد محلی است و اگر به زبان انگلیسی بگویند منظورشان استاندارد بین المللی است.

غواصی :

غواصی در اطراف pema  یا زنگبار می تواند تجربه دلچسبی باشد.

جاذبه های گردشگری تانزانیا

ساحل :

آیا می دانستید که تانزانیا یکی از بهترین و دست نخورده ترین سواحل را در دنیا دارد؟ آن ها مسحور کننده اند... شن های سفید ، درختان نخل و آب های خنک اقیانوس هند شما را به سوی خود می خواند.

ساحل تانزانیا

تور تانزانیا

آثار باستانی :

تانزانیا یکی از بهترین محوطه های باستانی مربوط به عصر سنگی را داراست Isimila Gorge نزدیک ایرینگا و قدیمی ترین نمونه های آثار هنری انسان که به صورت نقاشی روی سنگ نزدیک kolo در شمال Dodoma  واقع شده است که قدمت بعضی از آن ها 30000 سال برآورد شده است.

کلیمانجارو :

این قله یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری تانزانیاست. کلیمانجارو بلندترین قله در آفریقاست . بسیاری از توریست ها به تانزانیا می آیند تا این قله را فتح کنند . قله اصلی برآورد می شود ارتفاعی بالغ بر 5895 متر داشته باشد و چالش بزرگی برای کوهنوردان به حساب می آید.

کلیمانجارو

کلیمانجارو تانزانیا

زبان در تانزانیا :

زبان سواحیلی در سرزمین اصلی ،  kiunguja با سواحیلی زنگبار ، انگلیسی (زبان رسمی و زبان تجارت و تحصیلات در تانزانیا) ، عربی (به طور گسترده ای در زنگبار) زبان هایی هستند که در تانزانیا با آن ها صحبت می کنند.

 

اقتصاد

اساس اقتصاد تانزانیا بر پایه کشاورزی استوار است که از محصولات مهم آن میتوان به  پنبه ،توتون و بادام هندی، قهوه و چای اشاره نمود.

تانزانیا از بزرگترین تولیدکنندگان ماهی در شرق قاره افریقا ست.

تانزانیا منابع معدنی بسیاری از جمله الماس، طلا ، آهن ، اورانیوم ، فسفات، زغال سنگ ،نیکل، پلاتین ،کروم و قلع را دارد. تانزانیا  پس از آفریقای جنوبی و غنا سومین تولیدکننده بزرگ طلا در آفریقا ست. 

گردشگری بخش مهمی در اقتصاد تانزانیا را به خود اختصاص داده و این کشور به یکی از قطب های مهم گردشگری و طبیعت گردی تبدیل شده است . دو پارک طبیعی  نگورونگورو و سرنگتی شهرت جهانی داشته و جزو آثار ثبت شده در یونسکو می باشد. از این رو هر ساله خیل عظیمی از گردشگران در قالب تور طبیعت گردی آفریقای جنوبی یا تور تانزانیا از جاذبه های گردشگری تانزانیا دیدن می کنند.

واحد پول کشور تانزایا شلینگ تانزانیا می باشد.

فرهنگ

مردم تانزانیا مردمان ایرانی و اعراب قرابت فرهنگی زیادی دارند. از جمله آثار ایرانی که در تانزانیا به چشم میخورد می‌توان به حمام ساخته شده برای دختر محمد شاه قاجار، چاه آب افشاری و مسجد جزیره دلفین اشاره نمود. 

 

در برابر خانه عجایب تانزانیا نیز دو توپ غنیمت گرفته شده در نبرد هرمز (شاه عباس اول ) نگهداری می‌شود.

               

 زندگی و مردم مردم تانزانیا

بر اساس آمار ارائه شده در سال 2008 جمعیت تانزانیا بالغ بر 38200000 نفر و درصد شهرنشینان 7/27 درصد گزارش شده است .

تراکم جمعیت در نواحی مختلف این کشور بسیار متفاوت است . در بیشتر نواحی داخلی تراکم جمعیت نسبتا کم است . بالاترین تراکم بیش از 250 نفر در کیلومتر مربع در مناطق حاصلخیز و کم شیب نظیر کناره های دریاچه مالاوی است . در اغلب مناطق مرتفع و در ناحیه جنوب دریاچه ویکتوریا معروف به سرزمین سوکوما تراکم جمعیت نسبتا زیاد است. حجم جمعیت غیر شهری مانع توسعه کشور شده است از این رو اساس برنامه ریزی توسعه کشور تلاش برای روستایی کردن ، تمرکز سرمایه گذاری و ایجاد اوجاما یا روستاهای خانوادگی و سکونتگاههای متمرکز و همیار است .

در تانزانیا بیش از صد و سی طایفه نژادی وجود دارد که به پنج طایفه اصلی تقسیم می شوند :

1-بوشمن

2-نیلوتیک

3-هامیتیک

4-نیلو-هامیتیک

5-بانتو

معروفترین قبایل تانزانیا

قبیله سوکوما : بزرگترین قبیله در کشور تانزانیا قبیله سوکوماست. افراد این قبیله دارای شغل به خصوصی نیستند و افراد آن در اکثر استان های تانزانیا پراکنده اند و اثری از زندگی قبیله ای در بین آنها مشاهده نمی شود.

قبیله چلاگو: افراد این قبیله معمولا دارای شغل اداری هستند و اکثر آنها افراد تحصیل کرده اند. آنها فراگرفتن علوم را برای فرزندان خود واجب می دانند . در بین افراد قبیله چاگو عده قلیلی کشاورز وجود دارند که برخی از مزارع موز، قهوه و انبه را اداره می کنند.

قبیله ماسایی :

                  

با اینکه افراد این قبیله نسبت به قبایل سوکوما و چاگو بسیار کمترند اما آنها به دلیل رفتار خاص و منحصر به فردشان به عنوان یکی از سمبل های کشور تانزانیا در جهان شناخته شده اند . اعضای قبیله ماسایی دارای لباس مخصوص به خود هستند که تکه پارچه بلندی است شبیه جامه حجاج که به طرز خاصی بر روی بدن بسته می شود و کفش چوبی که بسیار شبیه صندل های معموای است . ماسایی ها بر گوش های خود گوشواره آویزان می کنند و معمولا بر دست ها دستبند و بر پاها خلخال دارند و همواره گرزی چوبی به دست می گیرند .

آنها هیچگاه فرزندان خود را به مدرسه نمی فرستند و فقط با تعلیمات قدیمی خود آنها را پرورش داده و آموزش می دهند.

شغل ماسایی ها کشاورزی و دامداری است و این شغل به صورت موروثی در بین افراد قبیله جریان دارد و هیچگاه شغل جدیدی به آن اضافه نمی شود . محصولات کشاورزی ماسایی ها پرتقال ، سیب ، آناناس و خربزه است . پرورش گله های بزرگ گاو و گوسفند و فروش گوشت و شیر آن ، منبع درآمد آنهاست .

مردان قبایل ماسایی مانند امیران عرب برای خود حرمسرا تشکیل می دهند و در حد توان با تعدادی زن ازدواج می کنند . خانه های آنها اتاق های جداگانه دارد که دایره وار بر روی زمین قرار گرفته اند . در یکی از این اتاق ها ، مرد ماسایی و در سایر اتاق ها زن ها به همراه بچه هایشان زندگی می کنند . دیوار این اتاق ها معمولا از چوب درختان و به شکل گرد ساخته شده و سقف مخروطی شکلی از جنس ساقه های گیاهان بلند بر روی آن قرار داده می شود .

از این دیگر قبایل موجود در کشور تانزانیا می توان به این قبیله ها اشاره کرد: قبیله نیاموزی ، ماکوند،هه هه ، هایا و زارامو .

خانواده

روابط خانواده در کشور تانزانیا قوی است و خانواده در این سرزمین به زن و شوهر و فرزندان منحصر نمی گردد بلکه عموها ، خاله ها ، برادران و دایی ها را نیز در بر می گیرد.

در راس هر خانواده که امکان دارد تعداد آن به پنجاه نفر برسد ، پیرترین عضو طایفه نیز حضور دارد.

زنان در بیشتر قبایل تانزانیا شخصیت اجتماعی مهمی محسوب می شوند . آنان به سبب نقش صلح آفرین و مسالمت آمیز خود مورد تحسین بزرگان قوم قرار می گیرند. 

مردم تانزانیا علی رغم فقر و نابسامانی های اجتماعی ، زندگی شادی دارند و با خواندن آواز و سرودهای زیبا شادمانی را بین خانواده و همسایگان تقسیم می کنند . برنامه های شاد و فرح انگیز غیر از آنکه از روح آرام مردم این سرزمین حکایت دارد نموداری از آداب و رسوم سنتی و حوادث تانزانیا هم هست .

پوشش ملی و محلی تانزانیا

مردم این کشور علاقه خاصی به پوشیدن لباس های رنگارنگ دارند و این رسم در بین مردم روستا بیشتر به چشم می خورد . در روستاها لباس های زنان پارچه های یکسره اند که در طرح ها و رنگ های مختلف به دور بدن آنها پیچده می شود . زنان مسلمان از مانتو و شال استفاده می کنند . 

زنان علاوه بر این از شانه تا آرنج و از قوزک پا تا زانوها را با سیم های فلزی می پوشانند که نوعی زینت برای آنها به شمار می آید. زنان از دو قطعه پوست به عنوان لباس استفاده می کنند که یکی رابه دور کمر می پیچند و دیگری از شانه تا پایین پای آنها را در بر می گیرد. گوش های آنان به طریق خاصی سوراخ شده و فنرهایی را بر گردن خود می آویزند

 مناسبت های ملی تانزانیا

مردم تانزانیا روز انقلاب کشورشان یعنی دوازدهم ژانویه را جشن می گیرند و راه پیمایی می کنند . در تانزانیا علاوه بر روز اول سال مسیحی ، نوروز را هم جشن می گیرند . جشن نوروز همراه بسیاریی از آیین های دیگر ایرانی توسط ایرانیان در زمان های دور به این سرزمین آورده شده است ، جشن نوروز در زنگبار ، نوروزی نامیده می شود. این جشن  در زبان سواحیلی به مواکاکاگوا  معروف است . همه ساله در سالروز این جشن که همزمان با آغاز سال هجری شمسی در ایران است مراسم با شکوهی در روستایی به نام ماکوندوچی برگزار می شود .

مناسبت های مذهبی 

در تانزانیا در روز عید فطر و عید قربان جشن های باشکوهی برپا می شود . ایام ماه رمضان در این سرزمین از اهمیت بسیاری برخوردار است . 

عاشورا و مراسم اربعین هم جز مناسبت های مذهبی در تانزانیا به حساب می آید .

 مکان های دیدنی تانزانیا

پارک ملی سرنگتی (Serengeti National Park)

پارک ملی سرنگتی پارکی ملی در ناحیه سرنگتی در شمال تانزانیا قرار گرفته و تا جنوب غرب کنیا کشیده شده‌است .

دلیل معروفیت این پارک ملی وسعت زیاد و وجود حیوانات درنده می باشد که به عنوان بهترین اندوخته طبیعی در قاره آفریقا شناخته شده است. این منطقه زیستگاه جاندارانی از قبیل شیر ، پلنگ ، زرافه ، فیل و گاومیش ، یوزپلنگ ، سگ وحشی، کفتار، آهو ، ایمپالا می باشد.

دریاچه مانیارا (Lake Manyara)

                

مانیارا  با وسعت  330 کیلومتر مربع از دیدنی های  جذاب حیات وحش در تانزانیا می باشد . مانیارا که یک منطقه تقریبا جنگلیست و  در یک پارک ملی واقع شده است زیستگاه بسیاری از گونه های حیات وحش از جمله فلامینگو ، اسب آبی ، میمون ، آهوهای وحشی و بهترین مکان برای دیدن پرندگان می باشد.

پارک ملی رواها (Ruaha National Park)

             

پارک ملی رواها بزرگترین پارک ملی تانزانیا با جاذبه های حیات وحش و تنوع زیستی فراوانی می باشد که علاقمندان زیادی را به خود جلب نموده است . از جمله حیوانات پارک ملی رواها میتوان به شیر، شغال ،فیل، پلنگ، ، زرافه، ، گورخر ، گله های عظیمی از بوفالو ،چیتا اشاره کرد.

نگورونگورو کریتر (Ngorongoro Crater)

       

 پارک وحش نگورونگورو در شمال شرق دریاچه مانیارا واقع شده است .  یکی از جذابترین قسمتهای آن دهانه آتشفشانی است که در چند میلیون سال پیش یک انفجار آتشفشانی  قله آن را از بین برد و دهانه آن زیستگاهی کمیاب از حیات وحش گردید.

پارک وحش نگورونگورو به دلیل تنوع زیستی و ویژگی های منحصر به فرد خود از دیدنی ترین پارک های وحش جهان و به عنوان میراث جهانی یونسکو محسوب می شود . 

 کیلیمانجارو (Kilimanjaro)

                  

کوه کیلیمانجارو با ارتفاع 5895  بزرگترین  کوه جهان می باشد که جز قلل هفتگانه دنیا به شمار می آید که صعود به آن آرزوی کوهنوردان و صخره نوردان است.

علاوه بر آن دارای جزایر متعدد زیبا و دیدنی در زنگبار است .

 

به این مطلب امتیاز دهید:
امتیاز کاربران 5.0 (2 نفر)
برچسب ها
دیدنی های تانزانیا جاذبه های گردشگری تانزانیا تانزانیا تور تانزانیا تور آفریقا تور طبیعت گردی تانزانیا

ارسال نظر

شرکت خدمات گردشگری یاسمین پارسه

بلوار میرداماد, میدان مادر (محسنی), خیابان وزیری پور, کوچه کاووسی, پلاک ۶۲ واحد۳

۰۲۱-۲۲۲۶۱۰۰۲

۰۲۱-۲۲۲۷۲۱۹۹

info@iranjasminco.com