غذا برای توریک روزه

غذا برای توریک روزه

غذا برای تور یک روزه :

اگر عازم تور یک روزه هستید  توربیشتر غذا ها می توانند تا چندین ساعت د رکوله تازه بمانند، مگز اینکه شرایط آب و هوایی بسیار گرم باشد. بنابراین حیطه انتخاب شما بسیار وسیع است.غذایی را انتخاب کنید که پروتئین ،قند ،نمک و چربی های لازم برای بدنتان را فراهم کند.نمک برای جذب آب مفید است، قند به سرعت انرژی تولید می کندو پروتئین ها و چربی ها انرژی لاز م برای مسیر های طولانی را فراهم میکنند . میوه خشک ، نان گندم سبوسدار ، پنیر ، کره بادام زمینی، خشکبار گوشت قرمه شده و شکلات های انرژی زا نمونه های غذاهای مناسب برای کوه پیمایی هستند . در برنامه های دو یا سه روزه پروتئین و چربی زیاد توصیه نمی شود، زیرا انرژی این نوع غذاها برای آزاد شدن ، نیاز به زمان دارد.

در آب و هوای گرم پنیر وگوشت را وسط کوله های خود قرار دهید تا خنک بمانند.غذاهایی از جمله ساندویچ که سس مایونز یا گوجه فرنگی در آن وجود دارد یا نان شیرمال که بین آن با کرم یا خامه  خاص پر شده ، غذاهایی هستند که احتمال نشت مواد داخل آن وجود دارد. بنا براین آنها را باخود نبرید و یا حداقل سس ساندویچ را در موقع مصرف به ان اضافه کنید. غذاهایی مانند بیسکوئیت و شیرینی را که شکننده هستند دورن ظرف پلاستیکی در دار قرار دهید.

 

غذا برای تور چند روزه:

در برنامه های چند روزه به غیر از وعده ناهار و میان وعده های باید برای شام و صبحانه نیز فکری بکنید.موادی را انتخاب بکنید و یا با خود ببرید که کم ترین پخت  پز را احتیاج داشته باشد.راحت ترین غذاهایی که برای شام میتوانید آمده کنید تاس کباب، سوپ و انواع غذاهای آماده هستند. غذاهایی مانند سوپ کمک می کنند که آب بدن تامین شود و از هد رفتن آن جلوگیری مینمایند.

 

مقدار غذا:

مقدار غذایی که برای پیاده روی نیاز دارید بر اساس میزان سوختو ساز و مسافتی که طی می کنید متفاوت است. به عنوان یک قانون کلی 900 گرم غذای خشک شده که شامل سه وعده غذا همرا با مسان وعده است ، برای یک روز کامل پیاده روی زیاد هم هست. برای مسیر های کوتاه تر و هوای گرم تر به غذای زیادی نیاز ندارید . با این حال اگر قصد دارید مسیر طولانی را در آب و هوای سرد طی کنید. شاید بهتر باشد 25 درصد به این مقدار اضافه کنید.

 

صبحانه :

بعضی از کوه پیمایان به طور مثال میوه خشک ، غلات ، خشکبار ، یا شکلات میوه را به عنوان صبحانه ای راحت  و بدون نیاز به پختو پز را میل می کنند.نان و پنیر و گردو به همراه چای شیرین کم رنگ، صبحانه معمول و مناسبی است. عسل و ارده شیره مخصوصا برای هوای سرد صبحانه خوبی به نظر می رسد ولی به علت اینکه شیرینی زیدی دارد ، باید بین صبحانه و حرکت فاصله ایجاد کنید. بعضی دیگر هم ترجیح میدهند برای صبحانه یک وعده کامل مانند تخم مرغ آب پز و خاگینه میل کنند.که به راحتی از رستوران های بین راه قابل تهیه است. املت ، نیمرو، قهوه و چای را میتوان روی اجاق مسافرتی درست کرد. همراه صبحانه مایعات کافی از قبیل چای کمرنگ و کم شیرین ، نسکافه رقیق و کم شیرین و آب میوه مصرف نمایید.

 

ناهار :

وعده ناهار در سفر شما تا حد امکان نباید نیازی به پخت و پز داشته باشد. باید در زمانی که حتی هوا بارانی است، آماده خوردن باشد .ممکن است تر جیح دهید که اصلا ناهار نخورید و به جای آن چندین میان وعده کوچک در طول روز مصرف کنید . پنیر نام قندی ریال گوشت قرمه شده ، بیسکوییت پیراشکی و نان شیرمال همگی غذاهای خوبی برای ناهار هستند. می توانید ناهار خود را از قبل به صورت لقمه آماده کنید تا در حین حرکت بتوانید آن را بخورید. سالاد الویه ، سیب زمینی آبپز، پوره سیب زمینی ، انواع کتلت ،کوکو شامی برای ناهار مناسب هستند.

 

شام :

شام کامل ترین و مهمترین وعده غذایی کوهنورد است . سعی کنید قبل از غروب آفتاب یا بلافاصله بعد از آن شام خود را میل نمایید . تا فرصت کافی برای هضم آن را داشته باشید. سه انتخاب اصلی برای غذایی که در بعد از ظهر می خورید وجود دارد : غذاهایی که از قبل در خانه آب پز سرخ شده و بسته بندی شده است، مانند تخم مرغ های آبپز، غذا های کنسرو شده مانند برنج و انواع خورشت های آماده و غذاهایی که سریع آماده میشوند مانند آش ، سوپ و ماکارونی ، این مواد غذایی را به راحتی میتوانید از فروشگاههای مواد غذایی تهیه کنید. چاشنی هایی مانند زیتون، خلال سیب زمینی ، ماست و انواع مایعات برای این وعده مناسبند.

 

میان وعده:

میان وعده ها را به مقداری که انرژی لازم را به شما میدهند ، در چندین بسته قرار دهید و در فاصله حاقل دو ساعت استفاده شود. اگر در طول مسیر به میوه تازه و سالم دسترسی داشته باشید، یکی از بهترین میان وعده ها به حساب می آیند . میان وعده های نشاسته ای مانند نان کیک ، کلوچه و بیسکوئین های سبوس دار ، میوه های خشک و برگه ها به هنگام فعالیت و میان و عده های حاوی روغن یا پروتئین مانند بادام زمینی ، پسته ، فندق و بادام هندی برای هنگام استراحت یا پس از شام مناسب اند.

 

نوشیدنی:

در فصل سرما چای کم شیرین و در فصل گرما ، شربت های خانگی رقیق انتخاب مناسبی هستند. دوغ رقیق کم نمک نیز در هوای گرم ، علاوه بر تامین آب بدن ، نمک از دست رفته بدن در اثر تعرق را جبران می کنند. د رطول پیاده روی همیشه آب به همراه خود داشته باشید. چای سبز برای ارتفاعات مناسب نیست. می توانید در فصل رویش گیاهان دارویی از آویشن و گل گاوزبان و کاکوتی روییده شده برای دم کردنی استفاده کنید. توجه داشته باشید که نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه ادرار آور هستند. با این حال آب سالم و بهداشتی و دارای املاح معدنی بهترین نوشیدنی در طبیعت گردی محسوب میشود، در فعالیتهای سنگین ترکیبی از نمک (یک گرم درلیتر)  وشکر (40 تا 80 گرم در لیتر) به آب آشامیدنی خود اضافه کنید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به این مطلب امتیاز دهید:
امتیاز کاربران 0.0 ( نفر)

ارسال نظر

شرکت خدمات گردشگری یاسمین پارسه

بلوار میرداماد, میدان مادر (محسنی), خیابان وزیری پور, کوچه کاووسی, پلاک ۶۲ واحد۳

۰۲۱-۲۲۲۶۱۰۰۲

۰۲۱-۲۲۲۷۲۱۹۹

info@iranjasminco.com