نکات غواصی در گردشگری

غواصی

هر آنچه که باید درباره غواصی تفریحی و حرفه ای بدانید

لذت غوطه وری در خلیج فارس

غواصی برای آشنایی با دنیای زیر آب به خصوص در دریاها و اقیانوس ها که شاید علم بشر از آن بسیار کمتر از شناخت کره ماه است یکی دیگر از ماجراجویی های بشریت است.

احتمالا قدیمی ترین تاریخچه غواصی در ایران به زمان هخامنشیان بازگردد چرا که مردمان قیس (قشم) و سایر بنادر تجاری آن روزگار در کار صید و صادرات گوهر و نگینی به نام مروارید پارس بودند. کاری که همچنان افراد انگشت شماری از بومیان کیش به صید سنتی مروارید مشغول باشند بدین ترتیب که با حبس نفس غوص زده و به اعماق فرو می روند تا صدف های مرواریدساز را بیابنند.

به طور کلی نیاز به غواصی از زمان جنگ جهانی اول احساس شد و پس از آن در جنگ جهانی دوم نظامیان با کلاه های سنگین آهنی و لوله های بلندی که از سطح به آن ها متصل بود و نیز کفش های بسیار سنگین سربی بر بستر دریا فرو می رفتند و عملیات خود را انجام می دادند.

پس از آن برخی افراد به منظور تفریحی نمودن غواصی و خارج کردن آن از حالت نظامی و همچنین پیشرفت وسایل و تکنیک ها ، امروزه همه انسان ها قادرند با دنیا دریاها و اقیانوس ها و شگفتی های آن آشنا شوند. بنابراین صنعت غواصی تفریحی عمری کمتر از 60 سال دارد.

حدود دو دهه است که آموزش غواصی به شکل تفریحی نزد مربیان مختلف در ایران شکل گرفته است که تا پیش از آن این آموزش مختص آتش نشانان و تکاورها بود.

غواصی اساسا ورزشی مفرح ، بی خطر وآرامش بخش است و با توجه به آن که حدود 72 درصد از سطح کره زمین را آب پوشانیده آموختن و تجربه آن به عقیده اکثر کسانی که غواصی کرده اند حتی برای یک بار امری واجب است.

سامانه های مختلفی در آموزش غواصی تفریحی وجود دارد که بزرگ ترین آن ها دو سامانه آموزشی PADI (پدی) و CMAS (سی مس) هستند که هریک روش ها و متدهای خاص خود را دارند.

حدود 80 درصد غواصان تفریحی دنیا در سیستم PADI که یک مرکز بین المللی با اصالت آمریکایی است آموزش دیده اند. در ایران اما سامانه رسمی فدراسیون نجات غریق و غواصی ، مرکز فرانسوی CMAS بوده و اکثر آتش نشانان و تکاورها در این سامانه آموزش دیده اند.

سیستم PADI که درواقع مخفف انجمن مربیان حرفه ای غواصی (Professional Association of Instructors) به واسطه دارا بودن ضریب امنیت بالاتر و نیز روش های آموزشی ساده و کارآمدتر مخاطب بیشتری دارد و برای مقاصد تفریحی مناسب تر است.

بهتر است پیش از شروع آموزش به خوبی تحقیق نموده و مربیان با سابقه بهتر و پایبند به استانداردهای هریک از سامانه های مذکور را بیابید وپس از اتمام دوره های آموزشی خود و مشورت با افراد باتجربه و حرفه ای به خرید وسایل و تجهیزات غواصی مبادرت کنند. چرا که بسیار دیده شده افراد ناآشنا پیش از شروع دوره آموزشی وسیله می خرند و پس از آن ناراضی هستند و با توجه به این که قیمت وسایل غواصی بالاست ، بهتر است در این خصوص کمی تجربه به خرج داد.

آموزش ها با مراحل و توضیحات نظری آغاز شده و با غوص های استخری و یا آب های محصور و کم عمق ادامه می یابد. در نهایت با غوص هایی در آب های آزاد و تجربه بی نظیر در آب های آزاد (دریا و اقیانوس) خاتمه می یابد.

در سامانه پدی دوره مقدماتی با انجام 5 غوص استخری و 4 غوص در آب های آزاد آموزش داده می شود و کارآموز پس از اتمام دوره به یک غواص تبدیل شده است که با دریافت کارت بین المللی قادر خواهد بود با ارائه آن به مراکز غواصی در سراسر دنیا ، تا عمق 18 متری غواصی کند. همچنین غواصی با یک نفر همراه یا به اصطلاح (Buddy) امری الزامی است تا پروسه غواصی ایمن باشد و از رخدادای شایع و یا اتفاقات حادثه ساز جلوگیری و یا ضریب خطر آن ها کاهش یابد.

آن چه که در مورد آموزش غواصی بیشتر جلب توجه می کند زیبایی های زیر آب و آرامش بی نهایت شما در اعماق آب های نیلگون خلیج پارس است. ایران یکی از 80 کشوری است که دارای تپه های مرجانی است و این نوع اکوسیستم ها به واسطه پناه دادن به موجودات بسیار گوناگون به عنوان دومین اکوسیستم های غنی کره زمین شناخته شده که خلیج پارس و گوشه ای از دریای عمان را به عنوان محلی مناسب برای غواصی تفریحی مبدل ساخته است ؛ علاوه برآن پهناب جنوب کشور (خلیج پارس و دریای عمان) به واسطه استقرار در عرض های جغرافیایی بین 15 تا 26 درجه شمالی به عنوان پهنه ای نیمه گرمسیر قابلیت میزبانی غواصان رادر اکثر ماه های سال دارد ؛ به عبارتی تنها اواخر پاییز و فصل زمستان دمای آب به زیر 20 درجه می رسد و مطلوبیت و لذت غواصی آرامش بخش را تا حدودی سلب می نماید.

شما می توانید با مراجعه به مراکز غواصی موجود در جزایری همچون کیش ، قشم ، هنگام و یا مربیانی که در شهرهای بزرگ مثل تهران ، اصفهان ، مشهد ، شیراز و ... فعال هستند ، غواصی را فراگیرید ؛ اما به یاد داشته باشید انتخاب مربی با تجربه ، دلسوز و مقید به قوانین و استانداردها بیش از هرچیز دیگری اهمیت دارد.

همچنین قیمت ها با توجه به موقعیت ، مربی و نیز شرایط محیطی متغیر بوده و برای دوره مقدماتی در سیستم پدی از حدود 700 هزار تومان تا 1200 هزار تومان متفاوت است.

می توانید با مطالعه ، مشورت و تحقیق ، دوره خود را آغاز و به یک غواص خوب تبدیل شوید و با توجه به هدف تان دوره های مختلفی را پس از سپری کردن دوره مقدماتی طی کنید.

غواصی در شب ، تخصص عکاسی و فیلم برداری ، غواصی در آب های جریان دار ، غواصی در ارتفاعات و ... همگی از جمله تخصص های موسسه پدی هستند که به شکلی مداوم شما را در بهبود تجربه غواصی و آشنایی با مهارت ها و فضاهای جدیدتر ترغیب و تشویق می کند.

در ایران نقاط مرجانی متعددی وجود دارد که اغلب آن ها را می توان در خلیج فارس یافت.

جزایری همچون کیش ، قشم ، هنگام ، لارک ، ابوموسی ، هندورابی ، فارور ، شیدور ، خارگ و خارگو و ... از جمله جزایر مرجان خیز خلیج فارس هستند که هریک ویژگی های خاص خود را دارند. اما محیط مطلوب برای فراگیری غواصی جزایر کیش ، قشم و هنگام هستند و به خصوص جزیره هنگام به دلیل بکر بودن و نیز قیمتی به مراتب ارزان تر و کیفیت بهتر مربیان توصیه ای مناسب است. در این جزیره مرکز آموزشی – تحقیقاتی دایو پرشیا محیطی مساعد را برای فراگیری دوره ها فراهم نموده است. همچنین یکی از مزایای این مرکز اختصاص دادن مقداری از درآمد خود برای امور حفاظت از منابع دریایی و کارهای تحقیقاتی مرتبط با آبزیان است.

در جزیره کیش نیز مربیان بسیاری به فعالیت می پردازند که به شکل مستقل و تحت نظارت مراکز تفریحات دریایی و آموزش غواصی فعالیت می کنند.

از آن جایی که آموزش غواصی برای خانم ها هم وجود دارد و توسط مربیان خانم ارائه می شود یکی از مربیان خانم ایران در جزیره هنگام و بقیه در جزیره کیش و یا شهر تهران مشغول به فعالبیت هستند.

غواصی حرفه ای و چند نکته ضروری 

-شما حق دارید از امکانات مناسب و استاندارد کلوپ ها بهره مند شوید.

-قایق غواصی دارای سقف یا سایه بان باشد.

-عدم استفاده از تجهیزات فرسوده غواصی در کلوپ غواصی.

-ارائه توضیحات مهم و خلاصه موارد دارای اهمیت در غواصی تفریحی در روی خشکی و آشنایی مختصری از تجهیزات غواصی برای مراجعه کننده توسط مربی غواصی کلوپ

-قایق مورد استفاده می بایست دارای حلقه نجات و کیف کمک های اولیه باشد.

-استفاده از کمربند وزنه جهت استفاده شما در غواغصی که خواهید داشت.

-در صورت تمایل شما برای گرفتن عکس و فیلم زیر آب ، می بایست یک نفر مراقب شما باشد و فرد دیگری از شما عکس یا فیلم بگیرد. در طی غواصی همیشه باید از پشتیبانی و همراهی مربی غواصی برخوردار باشید.

-تاکید می کنیم که استفاده از تجهیزات مناسب و غیرفرسوده حق شماست.

-اگر غواصی تفریحی را در برنامه گردشگری خود در نظر دارید حتما از امکانات کلوپ دیدن فرمایید و به مواردی که در بالا ذکر شد توجه نمایید.

-اغلب شما بعد از اولین غواصی خود ناخودآگاه عاشق دنیای زیر آب خواهید شد و علاقمند به یادگیری غواصی می شوید.

-یکی از مهمترین اصول غواصی رعایت این قانون است :

هرگز به چیزی در زیر آب دست نزنید. از دریا چیزی خارج نکنید و یا به آن اضافه نکنید. دریا را همان گونه که به شما آرامش داده حفظ نمایید. از شکار بی رویه و بدون دانش آبزیان خودداری شود تا این گنجینه زیبا برای آیندگان قابل دسترسی باشد.

سه قانون طلایی می گوید :

چیزی برندارید به غیر از خاطره

چیزی به جا نگذارید به غیر از حباب

چیزی شکار نکنید به غیر از عکس

 

به این مطلب امتیاز دهید:
امتیاز کاربران 0.0 ( نفر)
برچسب ها
تور نکات غواصی گردشگری نکات غواصی در گردشگری

ارسال نظر

شرکت خدمات گردشگری یاسمین پارسه

بلوار میرداماد, میدان مادر (محسنی), خیابان وزیری پور, کوچه کاووسی, پلاک ۶۲ واحد۳

۰۲۱-۲۲۲۶۱۰۰۲

۰۲۱-۲۲۲۷۲۱۹۹

info@iranjasminco.com