کمک های اولیه

 

بیماری های عمومی

بیشتر مردم نگران حوادث مهم ، برخورد با حیوانات وحشی یا توفان های ناگهانی هستند ، اما واقعیت این است که برخی حتی فکرش را هم نمی کنند که به بیماری های عمومی مبتلا شوند. گاهی اوقات اگر آن بیماری را خوب درمان نکنید ، ممکن است مشکلی جدی به وجود آید.

درمان های اولیه

زخم های کوچک و سطحی ممکن است در حین حرکت و بر اثر برخورد با شاخه ی درخت ، صخره ، انواع بوته های تیغ دار و مانند آن به وجود بیایند. گرفتگی عضلات نیز بیشتر برای کسانی پیش می آید که عادت به کوه پیمایی ندارند ، کمی بیش از حد معمول به خود فشار می آورند ، برنامه ی حرکت را بدون نرمش وبا سرعت زیاد شروع می کنند یا کسانی که مدت زیادی روی دیواره ی سنگ نوردی یا معبری باریک عضله ی خاصی را تحت فشار قرار می دهند. آفتاب سوختگی و گرمازدگی ، در گرمای شدید و کمبود منابع آب به وجود می آید. تاول ، بریدگی و خراشیدگی نیز مرسوم است ، ولی راحت تر درمان می شوند. برف کوری و خطر سرما خوردگی عمومی بدن و یخ زدگی اندام ها در محیط برف و یخ ایجاد می شوند. اگر به صورت انفرادی پیاده روی می کنید ، باید توجه کنید که کیف کمک های اولیه را همراه خود ببرید تا بتوانید کارهای اولیه را برای درمان جراحت ها انجام دهید. علاوه بر آن ، گذراندن کلاس های پزشکی کوهستان که زیر نظر فدراسیون کوه نوردی و صعودی های ورزشی برگزار می شود ، برای هر کوه نورد و حتی طبیعت گردی ضروری است.

تاول ها

تاول دلیل اولیه ی ناراحتی در زمان پیاده روی است و زمانی رخ می دهد که سطح پوست به طور مکرر با سطحی دیگر ساییده شود. تاول با یک سوزش جزئی و کم شروع می شود و ممکن است اول به شکل نقطه ای قرمز نمایان گردد.

تاول معمولا در مواردی پیش می آید که کفش مناسب پا نباشد یا اینکه مقدار کوه پیمایی یا پیاده روی ، زیادتر از حد معمول در روز باشد. حتی اگر پیاده روی در محیط بدون عوارض طبیعی مانند جاده ی آسفالت صورت پذیرد و بیشتر از 25 کیلومتر در روز باشد ، احتمال تاول زدن پا حتی در بهترین و راحت ترین کفش ها زیاد است. بهترین راه پیشگیری از این عارضه ، پوشیدن صندل یا دمپایی نرم است ، به طوری که نقاط کم تری از پای شما با آن تماس داشته باشد که باعث تاول زدن نشود.

بدیهی است این کار را زمانی می توان انجام داد که سرمای هوا به اندازه ای نباشد که پایتان در معرض سرما قرار گیرد.

مراقبت ها از پاهای خود را به عنوان یک سرگرمی در نظر بگیرید. چند کار ساده و منظم می تواند باعث شود پاها از تاول دور بمانند. 

•باید یک لایه جوراب عرق گیر در زیر و روی آن یک جوراب پشمی یا حوله ای ضخیم تر که حالت بالشتکی دارد ، بپوشید. اگر با این کار کفش به پایتان تنگ شد ، از جوراب نازک تر استفاده کنید.

•می توانید کفی کفش را با کفی ضخیم تر یا نازک تری جایگزین نمایید تا کمک کند کفش اندازه ی پای شما باشد.

•شیوه های مختلف بستن بند کفش را امتحان کنید تا بتوانید به کفش خود فضای بیشتری بدهید یا آن را در جای خود محکم کنید.

•انگشتانی که ناخن تیزی دارند، ممکن است با انگشتان کناری برخورد کنند و باعث تاول شوند. بنابراین هرچند وقت یکبار ناخن های خود را کوتاه کنید.

•اگر می دانید که قسمت خاصی از پا در معرض تاول زدگی است ، آن ناحیه را با پارچه یا باند چسبی محافظت کنید.

چند توصیه :

1.منطقه تاول زده را با آب تصفیه شده بشویید و به آرامی خشک کنید.

2.اگر امکان دارد ، تاول را با یک سوزن ضدعفونی شده باز کنید. این توصیه معمولا به افراد داده نمی شود اما ادامه ی حرکت با این وضعیت ، باعث ترکیدن آن خواهد شد.

3.زمانی که تاول را می ترکانید ، مطمئن شوید که آن منطقه را تمیز و خشک کرده اید و از آن مراقبت می کنید تا خطر عفونت را کاهش دهید. 

4.می توانید برای محافظت از پوست ، به محض اینکه احساس کردید پای شما در معرض تاول زدن است از چسب زخم ، باندهای استریل یا کرم های مخصوص – که می توانید از داروخانه تهیه نمایید استفاده کنید.

کبودی

کبودی زمانی به وجود می آید که رگ های خونی زیر سطح بریده شوند ، معمولا در هنگام حرکت ، وقتی از صخره یا موانع دیگر بیفتید ، این اتفاق رخ می دهد.

علائم

حساسیت ، تورم و درد

رنگ آبی – مشکی پوست

چند توصیه :

1.برای اینکه ورم پای خود را کم کنید ، باید به آب سرد ، برف یا یخ دسترسی داشته باشید. لباس یا پارچه ای را در آن خیس کنید و آن را روی قسمت جراحت قرار دهید. حداقل 5 دقیقه در همان وضع نگه دارید. برای چندین بار این مرحله را تکرار کنید.

2.اگر ممکن است ، قسمت کبود شده را بالا بگیرید تا جریان خون کم تری به آن برسد.

بریدگی و خراشیدگی

بریدگی ها و خراش های روی پوست ممکن است از افتادن ، حساسیت نسبت به گیاهان یا بریدگی ناشی از لبه ی سنگ ها اتفاق بیفتد. باید هر شکستگی را که در سطح پوست ایجاد می شود ، تمیز نمود و روی آن را پوشاند تا از ورود میکروب و عفونت جلوگیری شود.

اقدامات لازم

روی زخم را فشار دهید تا مانع از خون ریزی شوید.

زخم را با شستن و استفاده از باند تمیز نگه دارید.

نکته مهم

اگر در هنگام افتادن از روی سنگ ها بریدگی ایجاد شد ، ممکن است پر از شن و ماسه یا گرد و خاک باشد ، که باید روی آن را پوشاند تا از ورود میکروب و عفونت جلوگیری شود.

توصیه

1.اگر ممکن است روی سطح زخم آب سرد بریزید و آن را کاملا خشک کنید.

2.سطح زخم را با پماد آنتی بیوتیک ، باند و پارچه ای مناسب بپوشانید. برای زخم های کوچک تر ، چسب زخم کافی است. بریدگی های بزرگ تر را با باند گاز بپوشانید و آنرا با چسب محکم کنید.

گرفتگی عضلات 

گرفتگی عضلات به طور خاص در مراحا اول پیاده روی ، عمومیت دارد و درد به صورت ناگهانی رخ می دهد. این اتفاق زمانی می افتد که عضله پی در پی تحت فشار قرار گیرد ، مخصوصا اگر اکسیژن کافی به آن نرسد.

علائم

درد در عضلات 

فشار بیش از حد و غیر قابل کنترل روی ماهیچه ها

پیشگیری 

قبل از حرکت ، بدن خود را با حرکات بدنسازی و کششی آماده کنید و با سرعت بسیار کم حرکت خود را آغاز نمایید.

به طور منظم استراحت کنید.

آب زیادی بنوشید تا کمبود آب پیدا نکنید.

برای اینکه گرفتگی عضلات را کاهش دهید ، سرعت حرکت خود را کم کنید ، به آرامی نفس بکشید و با قدرت از بینی خارج کنید.

چند توصیه

برای درمان گرفتگی عضلات پا ، توقف کنید ، دراز بکشید و عضله های تحریک شده را ماساژ دهید. استفاده از نوشیدنی های ورزشی مخصوصا زمانی که زیاد عرق کرده باشید ، می تواند کمک کند. قرص های شل کننده ی عضلات را از داروخانه تهیه کنید و در کیف کمک های اولیه خود نگه دارید.

آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی خطر همیشگی محیط های طبیعی است و ممکن است به کمبود آب ، گرمازدگی و سرطان پوست منتهی گردد. این حالت معمولا در هوای آفتابی و ابری ، مخصوصا در ارتفاعات اتفاق می افتد که هوا صاف تر است و مقاومت کم تری در برابر اشعه UV دارد. هر چه قدر ارتفاع بیشتر شود ، با نسبت مشخصی میزان اشعه ماوراء بنفش خورشید نیز اضافه می شود. انعکاس نور توسط برف هم تقویت کننده ی آفتاب سوختگی است.

علائم

قرمز و داغ شدن سطح پوست ، سوزش ، تورم ، درد 

تاول ، آفتاب سوختگی درجه دوم است که باید توسط متخصص پوست درمان شود.

توصیه

1.فرد مصدوم را به زیر سایه منتقل کنید.

2.به او کمی آب دهید تا جرعه جرعه بنوشد ، چون آفتاب سوختگی نوعی کمبود آب است ، باید به طور مداوم آب نوشیده شود.

3.برای سوختگی های ملایم ، از کرم های ضدآفتاب یا محلول های ضدعفونی کننده استفاده کنید. آب خنک را با اسفنج یا لباسی نرم ، به سطح پوست برسانید و از کمپرس سرد استفاده کنید تا درد و ناراحتی را از آن بگیرد.

نیش زدگی ، گاز گرفتگی و مسمومیت های گیاهی 

بیشتر مناطق طبیعی برای انسان خطرناک نیستند ، بلکه بعضی از گیاهان و حیوانات ، موادی سمی را از خود بروز می دهند که می توانند باعث ایجاد یا تشدید حساسیت شوند. حشرات گزنده ، مارهای زهردار و گیاهان سمی ، به راحتی خیلی از وقت شما را می گیرند ، اما متاسفانه همیشه این موضوع به راحتی حل نمی شود. نیش مار ، به طور خاص نیازمند درخواست کمک ویژه است.

نیش زدگی 

معمولا نیش حشرات فقط باعث احساس ناراحتی موقت می شود ، مگر اینکه حساسیت داشته باشید. در این صورت باید کیف کمک های اولیه نیش زدگی همراهتان باشد تا بتوانید شوک های ناتوانی را درمان کنید و به هم گروهی خود باد بدهید تا روی شما اعمال کند.

علائم 

ظاهر تیز و سوراخ کننده ی نیش در پوست 

پوست متورم ، قرمز و سطح آن سخت می شود.

احساس درد درآن ناحیه 

خراش قرمز همراه با احساس خارش

اقدامات لازم

نیش را خارج کنید.

با فشار آب سرد ، ورم و درد را کاهش دهید.

ببینید علائم حساسیت و شوک های شدید وجود نداشته باشد.

توصیه

1.ممکن است نیش حشرات در پوست بماند و با ناخن انگشت یا هر شی تیز دیگری باز شود.

2.پارچه ای را با آب سرد مرطوب کنید و آن را روی نیش قرار دهید.

3.ممکن است تا زمانی که ورم زخم بخوابد ، اثر نیش باقی بماند.

4.اگر زخم ، اثرات شدید حساسیت زایی ایجاد کرد ، به دنبال اقدامات پزشکی باشید.

گرما زدگی

ممکن است گرمازدگی به طور ناگهانی گسترش یابد ، مکانیسم تنظیم گرمای بدن کاملا از بین برود و بدن قادر نباشد تا با عرق کردن ، خودش را خنک کند. در این شرایط بدن انسان به طرز خطرناکی بالاتر از حد معمول داغ می کند. در سطح پوست احساس گرما می ککنید و ممکن است از عرق یا خشکی هوا ، حالت خفگی به شما دست دهد . دمای بدن فرد مصدوم را باید هرچه سریع تر پایین آورده و به بیمارستان منتقل شود.

علائم

عملکرد روانی گیج و ناقص

سردرد یا سرگیجه

دمای بالا بدن (بالای 40 درجه سانتی گراد)

سطح داغ پوست که سرخ شده

ضربان سریع و قوی قبل

اقدامات لازم

فرد مصدوم را ثابت نگه دارید و هرچه سریع تر دمای بدن او را پایین بیاورید.

مراقبت های پزشکی را دنبال کنید.

توصیه

1.در صورت امکان ، فرد مصدوم را به جایی که سایه دارد ، منتقل کنید تا از تابش مستقیم خورشید در امان بماند.

2.اگر فرد مصدوم بیهوش شده ، فضایی برای تنفس و رسیدن هوا به او بدهید.

3.هر کاری که امکان دارد انجام دهید تا دمای بدن او را پایین بیاورید. اسفنج را در آب خنک یا سرد فرو برده و روی پوست بکشید. سعی کنید با استفاده از لباس و وسایل دیگر ، فرد مصدوم را باد بزنید تا هوا به او برسد. فرد بیهوش را با لباس هایی که در آب خنک خیس شده اند ، بپوشانید. باید بدن او را در آب خنک یا سرد قرار دهید.

4.بدن او را ماساژ دهید تا خون گردش پیدا کند. وقتی دمای بدن پایین آمد ، لباس های خیس را از تن او درآورید و او را با لباس های خشک بپوشانید.

5.سطح پاسخ ، ضربان قلب و تنفس را در فرد مصدوم بررسی کنید.

سرمازدگی عمومی بدن

سرمازدگی بیشتر با عنوان (قاتل افرادی که آمادگی لازم را ندارند) یا (قاتل خاموش) نامیده می شود. سرما تنها مشکل زمستان نیست. فردی که در هوای بارانی حرکت می کند ، اگر لباس بارانی مناسب و بادگیر نداشته باشد ، حتی از فردی که در فصل زمستان اسکی می کند ، بیشتر در معرض سرما زدگی است. باران و رطوبت وضع را بدتر می کنند ، چون رطوبت و هوای سرد ، خیلی سریع تر از هوای سرد و خشک ، گرما را از سطح پوست دور می کنند. گرسنگی و ضعف بدنی هم به تشدید سرمازدگی کمک می کنند.

علائم

در شرایط خفیف ؛ الرزش غیر قابل کنترل ، سستی ، تحریک پذیری ، نبود قدرت استفاده از فکر ، شل صحبت کردن

در شرایط شدید ؛ لرزش متوقف کننده ، ناتوانی در ایستادن ، حرکت کردن یا تعادل داشتن ، عدم هوشیاری ، ضربان قلب آهسته و ضعیف

اقدامات لازم

مانع از هدر رفتن بیشتر گرما شوید.

مصدوم را به آرامی گرم کنید.

در شرایط سخت تر ، از ناجیان حرفه ای کمک بخواهید.

توصیه

1.مصدوم را از باد و باران دور کنید و به مکانی سرپوشیده ببرید. می توانید چادر برپا کنید و در آن قرار بگیرید. از لباس ، کوله یا تشک خواب استفاده کنید تا او را از زمین سرد دور نگه دارید و مانع از هدر رفتن بیشتر گرما شوید.

2.فرد مصدوم را به آرامی گرم کنید ، لباس های خیس یا مرطوب را از تن درآورید (می توانید برای اینکه بیش از حد مصدوم را تکان ندهید ، لباس ها را ببرید) و آن ها را با لباس های خشک و عایق یا کیسه خواب بپوشانید.

3.به آرامی به مصدومی که به هوش است و به آستانه بیهوشی نرسیده ، نوشیدنی گرم بخورانید.

4.حواستان باشد که مصدوم استراحت کند.

5.اگر سرمازدگی شدید است ، به دنبال کمک پزشکی بروید.

دررفتگی

دررفتگی معمولا زمانی رخ می دهد که استخوان با ربه ای محکم از موقعیت عادی خود خارج می شود. این جراحت به حدی دردناک است که می تواند اعصاب اعضای کناری آن را تحت تاثیر قرار دهد. شانه ، انگشتان (مخصوصا انگشت شست) و فک ، اعضایی هستند که معمولا بیشترین آسیب پذیری را دارند. ممکن است دررفتگی ، پیامدهای جدی به همراه داشته باشد. دررفتگی های لگن یا شانه می تواند به رگ های عصبی دست یا پا آسیب بزند و باعث فلج شدن آن ها گردد. هر دررفتگی ممکن است با شکستگی عضو کناری همراه باشد.

علائم

کج شدن و بدشکلی غیرعادی عضو آسیب دیده 

ایجاد ورو و درد در اطراف عضو آسیب دیده

تیره شدن رنگ پوست در قسمت آسیب دیده

اقدامات لازم

برای کاهش درد عضو آسیب دیده را در راحت ترین حالت و بی حرکت نگه دارید. نحوه بستن آتل فک ، کتف ، آرنج ، انگشتان ، کشکک و لگن را بیاموزید.

در صورت امکان فرد مصدوم را با راحت ترین شیوه به بیمارستان منتقل کنید.

توصیه

1.به فرد مصدوم توصیه کنید تا ثابت بماند و عضو آسیب دیده را در موقعیتی مناسب قرار دهید.

2.با استفاده از پارچه ، باند ، بند و قلاب ، عضو آسیب دیده را بی حرکت نگه دارید. مادامی که خیالتان از عضو آسیب دیده راحت نشده و کارهای لازم را روی آن انجام نداده اید ، فرد مصدوم را حرکت ندهید ، مگر اینکه فرد مصدوم در خطر باشد. 

3.اگر دررفتگی در ناحیه ی شانه اتفاق افتاده ، دست را با باند به سینه فرد مصدوم ببندید.

4.اگر مصدومیت شدید است ، به فرد مصدوم شوک وارد کرده و به پزشک مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

به این مطلب امتیاز دهید:
امتیاز کاربران 0.0 ( نفر)
برچسب ها
کمک های اولیه در سفر درمان های اولیه بیماری عمومی در سفر راهنمای سفر

ارسال نظر

شرکت خدمات گردشگری یاسمین پارسه

بلوار میرداماد, میدان مادر (محسنی), خیابان وزیری پور, کوچه کاووسی, پلاک ۶۲ واحد۳

۰۲۱-۲۲۲۶۱۰۰۲

۰۲۱-۲۲۲۷۲۱۹۹

info@iranjasminco.com